PRELIMINARII CE. Olanda - Turcia, 1-1. Batavii au smuls un punct, în minutele de prelungire

Olanda și Turcia au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, sâmbătă, la Amsterdam, în Grupa A a preliminariilor Campionatului European din 2016.

Olandezii au fost conduși de turci, pe teren propriu, încă din prima repriză, și au egalat, în final, datorită unui gol ce i-a aparținut lui Huntelaar, în minutele de prelungire. Iată rezultatele de sâmbătă.

GRUPA A

Kazahstan – Islanda 0-3 Gudjohnsen (21), Bjarnason (32, 90+1)

Cehia – Letonia 1-1 Pilar (90) / Visnakovs )30)

Olanda – Turcia 1-1 Huntelaar (90+3) / Burat Yilmaz (27)

Clasament: 1. Cehia 13p, 2. Islanda 12, 3. Olanda 7, 4. Turcia 5, 5. Letonia 3, 6. Kazahstan 1

Grupa B

Israel – Țara Galilor 0-3 Ramsey (45+1), Bale (50, 77)

Andorra – Bosnia 0-3 Dzeko (13, 49, 61)

Belgia – Cipru 5-0 Fellaini (21 și 66), Benteke (35), Hazard (67), Batshuayi (77)

Clasament: 1. Țara Galilor 11p, 2. Israel 9, 3. Belgia 8, 4. Cipru 6, 5. Bosnia 5, 6. Andorra 0

Grupa H

Croația – Norvegia 5-1 Brozovic (30), Perisic (54), Olici (66), Schindenfeld (86), Pranjic (90+3) / Tettey (81)

Azerbaidjan – Malta 2-0 Huseynov (4), Nazarov (90+2)

Bulgaria – Italia 2-2 Popov (11), Micanski (17) / Minev (4-autogol), Eder )84)

Clasament: 1. Croația 13p, 2. Italia 11, 3. Norvegia 9, 4. Bulgaria 5, 5. Azerbaidjan 3, 6. Malta 1