PRELIMINARII CE. Ungaria - Norvegia, 2-1. Maghiarii revin la un turneu final după o pauză de 30 de ani

Ungaria s-a impus cu scorul de 2-1, duminică, în partida cu Norvegia, din returul meciului de baraj pentru calificarea la Campionatul European din 2016.

Ungaria s-a calificat la Campionatul European din 2016, după victoria obținută, duminică, pe teren propriu, în fața Norvegiei, scor 2-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 14, prin Priskin, și și-au dublat avantajul în minutul 83, după autogolul lui Henriksen. În final, norvegienii au redus din diferență, datorită aceluiași Henriksen (87). În tur, ungurii câștigaseră cu scorul de 1-0. Ultima prezență a maghiarilor la un turneu final a avut loc în 1986, la Campionatul Mondial din Mexic.