Președintele Federației Franceze de Fotbal: „Am decis să nu spunem nimic la pauză pentru a nu provoca panică”

Meciul amical dintre Franța și Germania s-a disputat aseară, pe „Stade de France”, exact în momentul în care au avut loc atentatele teroriste de la Paris. În minutul 20 al partidei o explozie puternică s-a auzit și pe arena pariziană.

Preşedintele Federaţiei Franceze de Fotbal (FFF), Noel Le Graet, a declarat că a decis să nu facă un anunţ la pauza meciului amical cu Germania cu privire la atentatele din Paris, pentru a nu provoca panică, informează 20minutes.fr. Potrivit autorităţilor, trei terorişti s-au aruncat în aer în faţa „Stade de France”.

„Am decis să nu spunem nimic la pauză pentru a nu provoca panică. Măsurile de siguranţă s-au întărit. Le-am spus jucătorilor abia la finalul meciului”, a spus Le Graet.

În altă ordine de idei, reprezentativa Franței a câștigat meciul cu Germania, scor 2-0, grație golurilor marcate de Olivier Giroud (minutul 45) și Andre-Pierre Gignac (86).