Primele declarații făcute de Simona Halep, după CALIFICAREA în „sferturile” de la Wimbledon. „Cred că sunt foarte aproape de cel mai înalt nivel”

Simona Halep a declarat la finalul partidei cu Madison Keys despre forma foarte bună pe care o traversează și a spus că este foarte aproape de cel mai înalt nivel pe care îl poate atinge.

Simona Halep a învins-o pe Madison Keys, scor 6-7(5), 6-4, 6-3, și s-a calificat în „sferturile” turneului de la Wimbledon, aoclo unde o va înfrunta pe Angelique Kerber. Românca a vorbit despre partida câștigată în „optimi”, în fața americancei, și despre forma foarte bună pe care o traversează la competiția londoneză.

„A fost un meci foarte dur, dar mă aşteptam la o asemenea partidă, pentru că o ştiu pe Keys foarte bine. E o jucătoare foarte solidă, cu un serviciu greu de returnat. Nu ştiu ce i s-a întâmplat în timpul meciului, pentru că am fost concentrată la ceea ce trebuie să fac eu pentru a câştiga. Sunt foarte fericită că am reuşit să mă impun. Nu am observat că e accidentată. Am avut o şansă să închid primul set şi am ratat-o, apoi m-am concentrat numai şi numai la ceea ce am de făcut. Am încercat să fiu cât mai agresivă şi am reuşit să înving. Cred că sunt foarte aproape de cel mai înalt nivel. Mă simt bine, pregătită şi cu multă încredere. Sunt fericită că pot evolua fără să mă gândesc la accidentare. Sunt gata să lupt pentru meciul următor, astfel încât să ajung în semifinale", a spus Halep.