Răzvan Raț, dat jos din „funcție” de colegii din națională

Naționala României a dezamăgit, miercuri, în primul „test” efectuat înaintea Campionatului European. În stagiul de pregătire din Italia, „tricolorii” și reprezentativa din Congo au remizat (1-1) la capătul unui meci plictisitor.

Nicușor Stanciu a punctat pentru România în minutul 26, însă trupa lui Anghel Iodănescu nu a putut termina în picioare acest amical și s-a văzut egalată în minutul 87, după reușita lui Bokila, fostul atacant al Petrolului.

Jucătorii au optat pentru Chiricheș

Odată cu această partidă de verificare au apărut și primele tensiuni în vestiarul naționalei. Deși a fost titular în meciul de la Como, Răzvan Raț, obișnuitul posesor al banderolei de căpitan, a fost deposedat de acest drept, în favoarea lui Vlad Chiricheș, jucător ce abia a bifat al 39-lea meci la prima reprezentativă, față de cele 109 ale lui „Rață”.

Potrivit declarației lui Răzvan Burleanu, președintele FRF, de această dată nu a fost alegerea selecționerului, ci cea a vestiarului. „A fost decizia jucătorilor! Ei au stabilit ca Vlad Chiricheș să fie căpitan”, a explicat șeful de la „Casa Fotbalului”. România are șansa de a lăsa în urmă slaba prestație din meciul cu Congo, pe 29 mai, atunci când „tricolorii” vor juca în compania Ucrainei. Ultimul „test” al naționalei este programat pe 3 iunie, împotriva Croației.