Reacţia Alexandrei Dulgheru după victoria din FedCup în faţa Canadei

Echipa feminină de tenis a României a învins Canada cu scorul de 3-2, duminică, la Montreal, şi a promovat în Grupa Mondială a competiţiei Fed Cup. Al doilea punct al gazdelor a fost adus în meciul de dublu, unul doar de palmares, de perechea Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman, care a învins cuplul Andreea Mitu/Raluca Olaru cu scorul de 6-1, 4-6, 10-5, după o oră şi 29 de minute. Alexandra Dulgheru adusese victoria echipei noastre, în meciul cu Francoise Abanda, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-2. Dulgheru (două puncte) şi Andreea Mitu sunt artizanele promovării echipei României în elita Fed Cup, din care nu a mai făcut parte după 1992 până acum.

Alexandra a vorbit imediat dupa meci pentru DolceSport, aratand exact cum a trait acest meci uluitor: "Sunt foarte bucuroasa ca am reusit sa aduc doua puncte echipei, dar cred ca Andreea Mitu a facut punctul cu adevarat decisiv azi. Legat de primul set, ce sa zic, am fost obosita azi, de la inceput ma miscam destul de greu. Am incercat sa cred pana la capat, stiam ca pot sa scot rezultatul care trebuia.

In decisiv am zis sa pun totul in teren. Am zis sa revin in joc, chiar daca nu ma miscam prea bine. Ea nu a jucat rau, acopera bine terenul. Mi-as fi dorit sa nu ajungem la 2-2, am luptat pana la capat si ma bucur ca am reusit sa castig. Cred ca meritam sa fim in grupa mondiala, am stat prea mult jos in ierarhie, avem potential, e o bucurie sa fim acolo", a declarat Alexandra Dulgheru la finalul meciului.

România a revenit în eşalonul de elită al Fed Cup din care nu a mai făcut parte după 1992. În primul tur al Grupei Mondiale II, tricolorele au trecut de Spania, în februarie, la Galaţi, cu scorul de 3-2, iar acum au învins Canada, la ea acasă.

Echipa condusă de Alina Cercel-Tecşor a obţinut acest succes senzaţional în condiţiile în care nu a contat pe cea mai bună jucătoare a sa, Simona Halep (numărul trei mondial) şi nici pe Monica Niculescu (merită o menţiune şi Sorana Cîrstea, chiar dacă pentru moment este ieşită din formă). Mai mult, în condiţiile în care Irina Begu, prima rachetă a echipei de la Montreal, a acuzat probleme fizice în primul său meci, punctele echipei noastre au fost aduse de Alexandra Dulgheru (două) şi Andreea Mitu, o debutantă în Fed Cup.

Dulgheru, după victoria remarcabilă reuşită sâmbătă în faţa vedetei Eugenie Bouchard (7 WTA), cu 6-4, 6-4, a făcut un meci eroic, cu Francoise Abanda, după ce talentata jucătoare de 18 ani a câştigat primul set şi a condus cu 4-2 în al doilea.

Alexandra a început meciul în forţă şi a avut 2-0, dar apoi jocul său s-a rupt, Abanda (victorioasă în faţa Irinei Begu) a jucat fără complexe, a ăntors scorul şi a ajuns la 5-2. Dulgheru a încercat să rămână în set, a mai luat un ghem, dar jucătoarea de origine cameruneză s-a impus cu 6-2, după doar 33 de minute.

Dulgheru a început cu dreptul şi setul secund, a avut 1-0 după ce a salvat două mingi de break, cele două au mers cap la cap până la 2-2, când Abanda a câştigat pe serviciul româncei, iar apoi s-a distanţat la 4-2. Dulgheru (69 WTA) a redus din handicap, iar apoi a egalat pe serviciul jucătoarei gazdă (260 WTA). Alexandra a luat şi al treilea ghem consecutiv, după o minge de break salvată, a condus cu 5-4 şi 6-5, iar apoi a luat setul (7-5) după 59 de minute de luptă, scrie Agerpres.ro.

În decisiv, Abanda a debutat cu un break la zero, dar Alexandra a replicat imediat, jucătoarele şi-au făcut serviciul în următoarele trei ghemuri, dar Dulgheru a forţat la momentul potrivit, reuşind un break foarte important la 3-2 (break ''alb'') şi s-a desprins la 4-2. Neexperimentata Abanda a cedat, iar Dulgheru a obţinut victoria (6-2), în după două ore şi 11 minute de joc.

Românca a făcut 31 de erori neforţate în acest meci, dar Abanda a avut 50, Dulgheru a reuşit 16 lovituri direct câştigătoare, faţă de cele 23 realizate de adversară. Un procentaj favorabile Alexandrei a fost şi la mingile de break transformate (75%, 6 din 8), faţă de 4 din 11 Abanda (36%).

România şi Canada s-au întâlnit o singură dată până acum în Fed, Cup, în 1983, în Elveţia (Zurich), când echipa noastră se impunea cu 3-0 în primul tur al Grupei Mondiale. Lucia Romanov a învins-o cu 6-2, 6-3 pe Angela Walker, Virginia Ruzici a dispus cu 7-6, 6-0 de Carling Bassett, iar perechea Florenţa Mihai/Lucia Romanov a câştigat cu 6-3, 6-4 disputa cu cuplul Carling Bassett/Jill Hetherington.

România a confirmat pe Arena Maurice-Richard, şi la nivel de echipă, ascensiunea tenisului feminin românesc din ultimii ani, confirmată în mai multe rânduri la individual de jucătoarele noastre.

Rezultate: Sâmbătă Francoise Abanda - Irina Begu 4-6, 7-5, 6-4 Alexandra Dulgheru - Eugenie Bouchard 6-4, 6-4 Dumunică Andreea Mitu - Eugenie Bouchard 4-6, 6-4, 6-1 Alexandra Dulgheru - Francoise Abanda cu 3-6, 7-5, 6-2 Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman - Andreea Mitu/Raluca Olaru 6-1, 4-6, 10-5