Editura Evenimentul si Capital

Reacția la PENICILINĂ i-a produs acestei fetițe arsuri pe 100% din corp și pe organele interne. Ce S-A ÎNTÂMPLAT CU EA

14-10/arsuri2-465x390
Autor: | | 0 Comentarii | 184 Vizualizari

Lydia, o fetiță de doar cinci ani, a fost la un pas de moarte în urma alergiei cauzate de o boală rară. Pielea a început să i se desprindă și a avut arsuri severe pe organele interne.

Micuța, care locuiește în Marea Britenie, a suferit o reacție toxică la antibioticele date pentru a-i scădea temperatura. „Nu mai arăta normal. Pielea începuse să i se desprindă de pe ea și nu putea nici măcar să fie bandajată. Avea doar arsuri și bășici peste tot, și pe organele interne și la exterior. A fost cea mai groaznică experiență a vieții noastre”, a povestit mama fetiței, Asha.

Cauza acestei reacții ciudate a fost penicilina, administrată acasă de părinți, la recomandarea medicului de familie. La scurt timp după administrare, temperatura a început să îi crească și mai mult așa că a fost dusă la University Hospital of North Stafford. Medicii au anunțat părinții că sunt slabe speranța ca micuța să supraviețuiască și au pus-o pe respirație artificială. „Medicii nu credeau că va trece de prima noapte. La un moment dat nu a mai respirat”, a mai povestit mama. După trei luni de îngrijiri, fetița și-a revenit, însă timp de un an nu va putea mânca normal din cauza arsurilor interne suferite, ci numai printr-un tub.    

Necroza Epidermală Toxică este o boală de piele mortală care apare în urma reacției la administrarea de medicamente. Boala poate fi extrem de periculoasă și cauzează dureri majore și chiar moartea pacientului, din cauza infecțiilor greu de tratat care apar la suprafața pielii.




Alte articole din categoria: Divertisment

evz.ro
libertatea.ro
rtv.net
wowbiz.ro
b1.ro
cancan.ro
ziare.com
unica.ro
fanatik.ro
dcnews.ro

LASA UN COMENTARIU

Caractere ramase: 1000

CITEŞTE Şi
FACEBOOK
evz.ro