Real Madrid a învins-o pe FC Barcelona, scor 2-1 și a câștigat Cupa Spaniei. Catalanii, la a 3-a înfrângere consecutivă!

Real Madrid a câștigat o luptă foarte importantă cu rivalii de la Barcelona și au pus mâna pe primul trofeu al sezonului.

Real Madrid a câștigat, miercuri, o luptă foarte importantă cu FC Barcelona. Trupa lui Carlo Ancelotii a învins, la Valencia, în finala Cupei Spaniei, scor 2-1, la finalul unui meci electrizant. Madrilenii au deschis scorul în prima repriză, prin Angel Di Maria (10), iar la pauză scorul a fost 1-0.

În al doilea act, catalanii au egalat după reușita lui Bartra (68), dar meciul nu a intrat în prelungiri. Real a mai înscris o dată, prin Bale, cu 5 minute înainte de final, și a pus mâna pe primul trofeu al sezonului. În minutul 88, Barcelona putea egala, încă o dată, dar Neymar a trimis în bară. Formația lui Gerardo Martino a ajuns la cel de-al treilea eșec consecutiv, celelalte două fiind înregistrate în Liga Campionilor, 0-1 cu Atletico Madrid și campionat, 0-1 cu Granada.