ROLAND GARROS 2014. Simona Halep a speriat Parisul

Cea mai bună jucătoare de tenis din România a trecut, ieri, în „optimile” de la Roland Garros de americanca Sloane Stephens, scor 6-4, 6-3, și va evolua în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem.

Simona Halep nu a dezamăgit, nici ieri, la Roland Garros. Românca a jucat foarte bine în optimile de finală ale turneului parizian și s-a impus în fața americancei Sloane Stephens. Întâlnirea a avut loc chiar pe arena „Philippe Chatrier”.

Pentru prima dată în „sferturi”

Simona a avut nevoie doar de două seturi pentru a tranșa problema și a învins cu scorul de 6-4, 6-3. Meciul nu a fost chiar atât de ușor pentru Halep, adversara ei opunând o rezistență solidă, mai ales în primul act.

Și-a egalat cea mai bună performanță

Sportiva tricoloră a fost însă calmă, a trecut peste cele câteva greșeli neforțate pe care le-a comis și a accesat pentru prima dată în carieră în „sferturile” de la Roland Garros.

De asemenea, ea și-a egalat cea mai bună performanță. La începutul anului, jucătoarea de tenis din Constanța a ajuns în sferturile de finală de la Australian Open. De remarcat și faptul că Simona este singura participantă care, până acum, nu a pierdut niciun set la Roland Garros.

În faza următoare, ce se va disputa astăzi, Simona Halep, principala favorită la câștigarea turneului de Mare Șlem, o va înfrunta pe învingătoarea partidei dintre Svetlana Kuznețova (Rusia) și Lucie Safarova (Cehia).

Cele două jucătoare s-au întâlnit, aseară, în „optimi” (partida s-a disputat după închiderea ediției).

Florin Mergea e în semifinale

Un alt român care face furori la Paris este Forin Mergea. Tenismenul s-a calificat, ieri, în semifinale, în proba de „dubulu”. Alături de croatul Marin Draganja, partenerul său, Florin a trecut de perechea formată de Daniel Nestor și Nenad Zimonjici, scor (2)6-7, 6-3, 7-6(2). Pentru a ajunge să se bată cu trofeul pe masă, Mergea și Draganja vor trebui să treacă de cuplul Marcel Granollers şi Marc Lopez.