RUGBY. România a învins SUA într-o partidă amicală disputată la București. Performanță REMARCABILĂ reușită de Florin Vlaicu

România s-a impus, sâmbătă, la București, într-o partidă amicală, disputată contra reprezentativei Statelor Unite ale Americii, scor 23-10 (20-0).

Naționala de rugby a României a câștigat, scor 23-10 (20-0), confruntarea disputată, sâmbătă, la București, în compania naționalei din SUA. „Stejarii” au reușit o demonstrație de forță în prima parte, atunci când au reușit să marcheze 20 de puncte, fără să le de-a oaspeților nicio șansă. În schimb, în actul al doilea, americanuu au reușit să reducă din diferență. Pentru România, neozeelandezul Johan Van Heerden a deschis scorul în minutul 7, iar Florin Vlaicu a transformat. În minutul 10, Cătălin Fercu și-a trecut și el în palmares un eseu, dar lovitura nu a mai fost transformată. Apoi, în minutul 16, Florin Vlaicu a transformat o lovitură de penalitate, iar în finalul primei reprize, Victor Lucaci a bifat un eseu, iar Vlaicu a transforamt. În minutul 52, Will Hiolder a transformat un eseu, transformat tot de el. Același jucător american a mai redus proporțiile scorului după ce a trecut mingea printre buturi, dintr-o lovitură penalitate, iar Vlaicu a stabilit scorul final, din lovitură de penalitate (74).

La această partidă, Florin Vlaicu a devenit cel mai selecționat jucător din istoria naționalei de rugby, cu 94 de partide.