PUBLICAȚIILE NOASTRE:

Fotbal intern

România a PIERDUT amicalul cu Ucraina. Defensiva "tricolorilor" a avut momente jenante de rătăcire în repriza a doua, Chiricheş a fost CATASTROFAL

Autor: | | 4 Comentarii | 2349 Vizualizari
Vlad Chiricheş, un dezastru în meciul cu Ucraina
Naţionala României a fost învinsă în amicalul cu Ucraina (scor 3-4), disputat, duminică, la Torino. Elevii lui Anghel Iordănescu au fost conduşi cu 1-4, dar au reşuit să mai reducă din pagube, în final.

Naţionala României arată mari slăbiciuni înaintea debutului la Campionatul European din Franţa. Duminică, la Torino, "tricolorii" au pierdut confruntarea cu Ucraina, scor 3-4. Gabi Torje a deschis scorul în minutul 23, dar până la pauză, adversarii au egalat datorită lui Zozulya (43). Prima parte a reprizii secunde a fost un dezastru pentru români. Chiricheş a gafat grav şi i-a permis lui Zinchenko să puncteze pentru 2-1, apoi ucrainenii au mai înscris prin Konoplyanka (55) şi Yarmolenko (60). În final, Alibec (75) şi Stanciu au redus din diferenţă (85). Pentru naţională a fost primul eşec venit după o serie de 15 jocuri cu rezultate pozitive.

"A fost o primă repriză foarte bună, o repriză în care am avut inițiativa și am controlat jocul. Am și avut ocazii destul de bune, am reușit să și marcăm. Dacă nu era acea greșeală când am fost egalați, dar și greșelile individuale din a doua repriză, stăteam altfel.

A doua parte ne-a scăpat de sub control. Am făcut 3 goluri cadou adversarului. Grație schimbărilor am reușit să mai marcăm de două ori. Trebuie să învățăm din aceste greșeli nepermise pentru că vin din partea unor jucători cu experiență. În a doua repriză am intrat relaxați, jucătorii mei credeau că jocul va fi la discreția lor. Sunt mulți care nu au ritm de joc, mulți care la echipele de club au avut mari probleme în a prinde echipa. Mă refer la Gabi Torje, Maxim, o sumedenie de astfel de jucători fără partide în picioare. E greu să le dai ritm de joc să îi aduci la același nivel. Ei s-au prezentat în etape în acest cantonament din Italia. Mi-am făcut socotelile, știu unde suntem. Ar fi fost bine să menținem perioada de invincibilitate. Nu mai pierdusem de un an și ceva, 15 meciuri mai exact. Sunt supărat pentru greșelile individuale. Partea finală a jocului a fost bună, dar eu rămân cu impresia pe care mi-a făcut-o debutul reprizei a 2-a. Așteptăm meciul cu Georgia, sperăm să fim susținuți de fani.  Pe 31 mai voi anunța lotul pentru EURO 2016", a spus selecţionerul Anghel Iordănescu la Digi Sport.

Tag-uri: romania, ucraina, amical, campionatul european, torino, chiriches
În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului România a PIERDUT amicalul cu Ucraina. Defensiva "tricolorilor" a avut momente jenante de rătăcire în repriza a doua, Chiricheş a fost CATASTROFAL.

SPUNE-TI PAREREAAcum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Alte articole EVZ pe aceeasi tema

spune-ti parerea Acum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Pentru a instaura un cadru civilizat de discuţii, de eliminare a "postacilor" de partid sau a celor plătiţi ca să blocheze un articol civilizat, am adoptat următoarele soluţii, în privinţa comentariilor:
  • 1) Moderarea comentariilor lăsate în formularul de la finalul articolelor o dată la o oră – în acest caz, comentariile nu vor apărea instant.
  • 2) Postarea instant a comentariilor lăsate prin intermediul contului de facebook – în acest caz comentariile vor fi postate imediat. Puteţi să vă faceţi cont de Facebook aici.
Orice critică este acceptată pe site-ul evz.ro, cu condiţia păstrării unui limbaj civilizat, toate aceste măsuri fiind şi în sprijinul celor interesaţi să-şi expună punctele de vedere fără a mai fi hărţuiţi.
Sperăm că veţi înţelege adevărata valoare a demersului evz.ro şi vă veţi asuma responsabilitatea alături de noi.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul EVZ.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Nume: Prenume: Varsta: Email: Localitate: Judet: Telefon:

Sex: M / F