DRAMĂ pentru naționala feminină a României. „Tricolorele” au ratat CALIFICAREA la EURO, fără să piardă în „dubla” cu Portugalia

Naționala feminină a României a remizat, marți, la Cluj, în fața Portugaliei, scor 1-1, și a ratat calificarea la Campionatul European din Olanda.

Naționala feminină a României a ratat șansa de a se califica pentru prima dată la un Campionat European. Marți, la Cluj, pe stadionul echipei CFR, „tricolorele” au încheiat la egalitate returul barajului cu Portugalia, scor 1-1, și nu au obținut biletele pentru turneul final din 2017, găzduit de Olanda. În tur, cele două naționale încheiaseră confruntarea la egalitate, scor 0-0, iar lusitanele rataseră o lovitură de la 11 metri. Marți, în primele 90 de minute nu s-a marcat, așa că s-a ajuns la cele două reprize de prelungiri. Formația oaspete a deschis scorul în minutul 105+1, prin Andreia Norton, iar româncele au revenit în joc, după golul marcat de Laura Rus (111). Până la final nu s-a mai marcat, așa că portughezele merg la Campionatul European.