Romania, vicecampioana europeană universitară la baschet 3x3

După titlul european cucerit la seniori în toamna anului trecut, baschetul 3x3 aduce o nouă performanță pentru România. Sportivele universității “1 Decembrie 1918” Alba Iulia au cucerit medaliile de argint la Campionatele Europene Universitare de baschet 3x3 care au avut loc la Kragujevac, în Serbia, la finalul săptămânii trecute.

În ultimul act al competiției slovencele de la Universitatea din Ljubljana s-au dovedit mult prea puternice și s-au impus cu 14-9 în fața formației pregătite de profesorul Sorin Simon. În competiția masculină, reprezetanta țării noastre, Universitatea din Pitești, a încheiat pe locul 9.

Echipele românești au obținut calificarea pentru competiția din Kragujevac după ce au câștigat Campionatul Național Universitar de Baschet 3x3 organizat de Federația Sportului Școlar și Universitar în parteneriat cu Federația Romana de Baschet, Sport Arena și Raiffesien Bank și care a fost găzduit de Agronomia București. Sezonul intern din baschetul 3x3 se apropie de final, weekend-ul acesta urmând să se dispute in Universitatea Politehnica din București ultimele două turnee Sport Arena Streetball (www.3la3.ro, www.facebook.com/SportArenaStreetball), în urma cărora se va desemna echipa ce se va califica în FIBA 3x3 World Tour 2015, la Mastersul de la Lausanne.