Ronaldo a paralizat Bavaria. Portughezul, cifre uluitoare în Europa

Superstarul lui Real Madrid a ajuns la 100 de goluri marcate în competițiile „Bătrânului Continent”, după „dubla” de la Munchen

Criticat în acest sezon, pentru că n-a mai marcat la foc automat, așa cum obișnuise de-a lungul carierei, Cristiano Ronaldo le-a răspuns contestatarilor.

Replica portughezului a venit la Munchen, acolo unde Real Madrid s-a impus pe terenul lui Bayern, miercuri seară, în prima manșă a „sferturilor” Ligii Campionilor, scor 2-1.

Vidal s-a pierdut cu firea

„Galacticii” au trecut prin momente delicate, pentru că gazdele au deschis scorul în minutul 25, prin Arturo Vidal. Bavarezii puteau să-și dubleze avantajul în ultimele secunde din prima repriză, dar același vidal a executat lamentabil o lovitură de la 11 metri și mingea s-a dus mult peste poartă. Amorțiți în prima parte, „galacticii” s-au trezit în actul al doilea.

Trei goluri peste marele rival, Lionel Messi

Cristiano Ronaldo a marcat în minutele 47 și 77 și madrilenii au devenit mari favoriți la calificarea în semifinale. Portughezul a reușit la Munchen, golul cu numărul 100 în cupele europene, fiind golgheterul absolut al competițiilor inter-cluburi de pe „Bătrânul Continent”.

97 dintre aceste reușite au fost semnate în Liga Campionilor, acolo unde Ronaldo este urmărit îndeaproape de Lionel Messi. Argentinianul a punctat de 94 de ori pentru FC Barcelona. În spatele celor doi se află Raul, fostul mare atacant al Realului (71).

Borussia, doborâtă de atentate și de minunea lui AS Monaco

Jucătorii echipei Borussia Dortmund au fost nevoiți să joace prima manșă a „sfertului” cu AS Monaco, la 24 de ore după ce au văzut moarte cu ochii, în urma exploziilor produse marți seară. A fost greu pentru nemți să se adune din punct de vedere psihic, iar asta s-a văzut pe teren. Acolo unde, monegascii, liderii campionatului francez, au fost mult mai dezinvolți și s-au impus cu 3-2. Kylian Mbappe (18 ani), unul dintre cei mai talentați tineri jucători din Europa, și-a trecut în cont o „dublă” (19 și 79), iar Sven Bender a marcat în propria poartă în minutul 45. Nemții au punctat prin Ousmane Dembele (57) și Shinji Kagawa (84). Tot miercuri, Atletico a învins-o pe Leicester, scor 1-0, gol marcat de Antoine Griezmann, în minutul 28, din lovitură de pedeapsă.