Ronaldo, la un pas de a-l depăși pe legendarul Raul

După golul marcat în partida Liverpool - Real Madrid (0-3), superstarul portughez îi suflă în ceafă celui mai bun marcator din istoria Ligii Campionilor.

Liverpool nu a putut să-i țină piept Realului, miercuri, și și-a întrerupt invincibilitatea deținută pe teren propriu. Fortăreața de pe „Anfield” a fost zdrobită de conquistadorii lui Carlo Ancelotti, iar „galacticii” nu au ținut cont de presiunea creată de fanii formației din orașul care a dat naștere celebrilor Beatles.

Real Madrid a defilat, în deplasare, contra lui Liverpool, reușind să se impună cu scorul de 3-0, grație golurilor înscrise de Cristiano Ronaldo (23) și de Karim Benzema (30, 41). La doar trei zile distanță de duelul cu Barcelona, madrilenii au arătat în Albion că sunt de neoprit și au realizat pe terenul „cormoranilor” o primă repriză istorică. Au devenit prima echipă care marchează de trei ori într-o repriză, pe „Anfield”, în cupele europene.

Și Lionel Messi ține aproape

Cristiano Ronaldo, starul portughez al trupei de pe „Santiago Bernabeu”, a schimbat statisticile după golul înscris în poarta lui Liverpool. Lusitanul a izbutit să puncteze în ultimele zece jocuri din Liga Campionilor, pe care Realul le-a disputat în deplasare. Acumulând 70 de goluri marcate în cea mai importantă competiție inter-cluburi, Ronaldo l-a întrecut, astfel, pe Lionel Messi (69), dar nu și pe Raul Gonzalez, liderul golgheterilor Ligii Campionilor, cu 71 de reușite.

Victoria din Anglia le-a adus elevilor lui Carlo Ancelotti un alt record. Sub comanda tehnicianului italian, jucătorii madrileni au marcat 51 de goluri în cel mai mic număr de întâlniri. În doar 16 meciuri, Ancelotti și-a împins echipa către o medie fantastică de goluri date pe meci: 3,18. Altfel, Real Madrid va întâlni, în „El Clasico”, pe Barcelona, mâine, de la ora 19.00, în direct la Digi Sport 1.