LIGA EUROPA. Steaua - Osmanlispor, 2-1. „Roș-albaștrii” rămân în cărțile calificării, după o VICTORIE DRAMATICĂ. „Decisivul” va avea loc în Spania

Gabi Tamaș FOTO: Facebook/FCSBOfficial
Autor: | | 5 Comentarii | 523 Vizualizari

Steaua a obținut în această seară, pe „Arena Națională”, prima victorie din grupele Ligii Europa, în urma jocului disputat cu Osmanlispor, scor 2-1. În etapa viitoare, trupa lui Reghecampf este obligată să se impună pe terenul lui Villareal (8 decembrie), pentru a se califica în primăvara europeană.

Vicecampioana Ligii I a avut un început modest de meci, și părea că trupa lui Reghecampf va bifa un nou rezultat dezamăgitor în Grupa L. Prima repriză i-a aparținut trupei oaspete, cea care a și intrat la cabine în avantaj, în urma golului lui Ndiaye (minutul 30), care l-a învins pe Niță cu un șut de la zece metri.

Incredibil, în actul secund al disputei cu Osmanlispor, Steaua a arătat cu totul o altă față. Poate și datorită intrărilor pe teren ale lui Bourceanu și Golubovici, cei care i-au înlocuit pe Pintilii, respectiv Enache. De aici, „roș-albaștrii” au ocupat jumătatea te teren a turcilor. Egalarea a venit în minutul 68, când Momcilovici a punctat din 5 metri. Trupa lui Reghe nu s-a oprit aici, iar atacurile au avut loc în mod repetat la poarta lui Osmanlispor. Lovitura de grație a gazdelor a avut loc pe final, în minutul 86. Gabi Tamaș a înscris golul victoriei, cu capul, din 6 metri, din centrarea lui Boldrin. Astfel, Steaua a obținut prima victorie în Grupa L, iar etapa viitoare este decisivă pentru „militari”. Vor întâlni Villareal, în deplasare (8 decembrie). Spaniolii au remizat în această seară cu FC Zurich, scor 1-1.

Clasamentul Grupei L: 1. Osmanlispor 7 puncte 2. Villarreal 6 puncte 3. Steaua 6 puncte 4. Zurich 6 puncte

Alte articole din categoria: Fotbal intern