RUGBY. Africa de Sud s-a calificat în „careul de ași” după un meci palpitant, contra Țării Galilor

Africa de Sud este prima echipă care a obținut calificarea în semifinalele Campionatului Mondial de Rugby, după victoria din „sferturi”, contra Țării Galilor, scor 23-19.

Africa de Sud și Țara Galilor s-au întâlnit, în această seară, în primul joc din cadrul sferturilor de finală ale Campionatului Mondial de Rugby. Pe Twickenham, africanii au obținut o victorie dramatică, în finalul confruntării, scor 23-19, după ce galezii conduseseră la pauză cu scorul de 13-12. În minutul 75, europenii conduceau cu 19-18, dar Fourie du Preez a înscris un eseu și și-a calificat echipa în semifinale.