RUGBY. Germania - România, 12-17. „Stejarii” s-au impus greu și au urcat pe primul loc al grupei

Naționala de rugby a României a învins, sâmbătă, Germania, în deplasare, scor 17-12, într-o partidă din cadrul etapei a 4-a a Europe Championship.

România a învins cu destul emoții, în deplasare, reprezentativa Germaniei, în cadrul unei confruntări ce a contat pentru etapa e 4-a a Rugby Europe Championship. „Stejarii” au învins cu scorul de 17-12, iar la pauză au avut un avantaj de 8-6. Românii au deschis scorul după ce Florin Vlaicu a transformat o lovitură de pedeapsă, apoi gazdele au egalat printr-un drobgol. Adrian Apostol a bifat un eseu, iar nemții au redus din diferență pentru că au transformat o lovitură de pedeapsă. Surprinzător, în repriza a doua, nemții au trecut în avantaj, după ce au fructificat încă o lovitură de pedeapsă: 9-8. Ionuț Botezatu a înscris și el o lovitură de penalitate, dar imediat nemții au revenit la conducere: 12-11. Botezatu a fost omul providențial. A mai punctat din două lovituri și a stabilit scorul final 17-12.

Clasamentul grupei arată astfel: 1. România 15 puncte (4 jocuri), 2. Georgia, 13 p (3 j), 3. Rusia, 9 p (3 j), 4. Spania, 5 p (3 j), 5. Portugalia, 5 p (3 j), 6. Germania, 1 p (4 j).