S-a spulberat un Mit(u) frumos la Roland Garros

Singura româncă rămasă în proba de simplu a turneului parizian a pierdut categoric în „optimi”

Andreea Mitu, 23 de ani, (locul 100 WTA) a jucat, ieri, cel mai important meci al carierei. Sportiva „tricoloră” a atacat sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, în partida cu belgianca Alison van Uytvanck, clasată pe poziția a 93-a în ierarhia WTA.

Andreea n-a avut însă nicio șansă în fața unei adversare care a greșit foarte puțin și a pierdut categoric, în două seturi, scor 1-6, 3-6. Primul set nu a avut istoric și Mitu a dat semne că nu poate ține pasul cu Alison.

N-a reușit niciun break

În actul al doilea, românca s-a străduit să facă față ritmului jocului, echilibrul a persistat până la scorul de 2-2 la game-uri, dar filmul s-a rupt atunci când belgianca a reușit un break.

Per total, Andreea n-a bătut drumul de pomană la Paris. Ea a reușit cea mai bună performanță de până acum, optimi de finală la un Mare Șlem, și va fi recompensată cu suma de 145.000 de euro și 240 de puncte WTA.

Șarapova și-a făcut bagajele

Ziua de ieri a oferit o surpriză uriașă în proba feminină. Rusoaica Maria Șarapova (locul 2 WTA) a părăsit competiția după ce a fost eliminată de cehoaica Lucie Safarova (13 WTA), la capătul unui meci de două seturi, scor 6-7(3), 4-6. Șarapova câștigase turneul anul trecut după o finală disputată împotriva Simonei Halep, scor 6-4, 6-7, 6-4.

Serena Williams (1 WTA) s-a calificat, ieri, în „sferturi”, după un succes obținut cu greutate, împotriva compatrioatei sale, Sloane Stephens (40 WTA). Lidera ierarhiei a pierdut fără drept de apel primul set, scor 1-6, dar a revenit în actul al doilea, scor 7-5, și s-a impus în „decisiv”, scor 6-3.