Schalke a declanșat „mineriada” de la Madrid

Real Madrid s-a calificat cu mari emoții în „sferturile” Ligii Campionilor, după „dubla” cu Schalke 04.

Ibericii se impuseseră cu 2-0, în tur, la Gelsenkirchen, iar actul al doilea părea a fi doar o formalitate. Lucrurile au stat exact pe dos, pentru că „minerii” le-au scos peri albi celor de la Real.

Nemții au condus cu 1-0, 2-1 și au avut ocazia de a da marea lovitură, în final, atunci când scorul era 4-3.

„E o rușine ce se întâmplă”

Oamenii lui Carlo Ancelotti au terminat în genunchi și au fost huiduiți copios de fanii din tribune, mai ales că, în ultima etapă din Primera Division, capotaseră la Athletic Bilbao, scor 0-1. „E o rușine ce se întâmplă”, a fost surprins Karim Benzema, în timpul meciului, spunându-i lui Cristiano Ronaldo. Portughezul a fost singurul care a fost satisfăcut după meci, pentru că a marcat de două ori și a devenit golgheterul cupelor europene, cu 78 de reușite.

În celălalt meci al serii, FC Porto i-a zdrobit pe teren propriu pe elvețienii de la FC Basel, scor 4-0, și a pus mâna pe biletele sferturilor de finală. În tur, cele două echipe terminaseră la egalitate: scor 1-1.