SCRIMĂ. Simona Gherman a obţinut locul al treilea la Grand Prix-ul de la Havana

Simona Gherman şi-a adjudecat primul podium la o Cupă Mondială de spadă, după o pauză de 804 zile. Sportiva noastră s-a clasat pe poziţia a treia la Grand Prix-ul care a avut loc la Havana, conform site-ului oficial al Federaţiei Române de Scrimă

Românca s-a duelat, joi, în calificări, iar vineri a obţinut următoarele rezultate pe tabloul principal: 15-14 cu Violetta Kolobova (Rusia), pe tabloul de 64; 15-13 cu Mingfang Ying (China), pe tabloul de 32; 15-12 cu Alexandra Ndolo (Germania), pe tabloul de 16; 15-13 cu Mara Navarria (Italia), pe tabloul de 8; 11-15 cu Hao Jialu (China), în semifinale.

Finala de la Havana a fost câştigată de Hao Jialu, după ce s-a impus în faţa americancei Courtney Hurley, cu 15-14.

Altfel, Ana Maria Brânză a terminat competiţia pe locul nouă, iar Simona Pop s-a poziţionat pe 28, în tabloul de 32 de la Havana.