Și „extratereștrii” plâng câteodată

Barcelona a fost ținută în frâu de Juventus și a părăsit Liga Campionilor în faza sferturilor de finală, după 0-3 și 0-0

Nici pe „Camp Nou” minunile nu se întâmplă la fiecare meci. FC Barcelona și-a încheiat parcursul în Liga Campionilor, miercuri seara, după remiza cu Juventus Torino, scor 0-0.

Italienii au clădit un baraj de netrecut

După eșecul drastic suferit în tur (scor 0-3), „extratereștrii” aveau nevoie de o nouă evoluție ieșită din comun, așa cum a fost cea din returul cu PSG (scor 6-1), unde, e drept, a pus umărul și arbitrul german Deniz Aytekin. Însă, spre deosebire de francezi, care au jucat ca niște victime sigure, așteptând ghilotinarea, piemontezii au turnat betoane în fața porții lui Gigi Buffon.

Lionel Messi, Neymar, Luis Suarez și Andres Iniesta i-au învârtit pe italieni pe toate părțile, s-au străduit să găsească o breșă în defensiva orchestrată de Massimiliano Allegri, dar Juventus a rezistat.

Timp de 90 de minute, catalanii au șutat o singură dată pe spațiul porții adverse! La final, Neymar a izbucnit în lacrimi și a fost consolat de Dani Alves, fostul său coechipier, care acum îmbracă tricoul „Bătrânei Doamne”.

Tragerea la sorți a semifinalelor are loc astăzi

„Noi am jucat foarte prost în prima repriză a meciului tur. Acolo am pierdut calificarea. În retur am încercat, am atacat, ne-am creat ocazii. Nu am ce sămi reproșez”, a declarat Luis Enrique, antrenorul Barcelonei.

Tot miercuri, AS Monaco a câștigat duelul cu Borussia Dortmund, disputat pe teren propriu, scor 3-1, după ce în tur s-a impus cu 3-2, și s-a calificat în semifinale. Acolo unde și-au mai asigurat prezența Real Madrid și Atletico Madrid, finalistele din stagiunea precedentă. Tragerea la sorți a penultimului act va avea loc, astăzi, de la ora 13.00.