Simona Halep: "Am avut emoţii foarte mari"

Românca a mărturisit că a clacat psihic în sfertul de finală de la Australian Open pierdut drastic în faţa slovacei Dominika Cibulkova

Drumul Simonei Halep la turneul de tenis Australian Open, primul de Grand Slam al anului, s-a oprit în sferturile de finală. Românca a fost învinsă drastic, scor 3-6, 0-6, de slovaca Dominika Cibulkova (a 20-a favorită a întrecerii) într-o partidă disputată la primele ore ale dimineţii de ieri, la Melbourne. Pentru prezenţa în această fază a competiţiei, Simona va primi 174.600 de euro şi 430 de puncte WTA. Miniona Cibulkova a dominat-o pe româncă Dominika Cibulkova (24 de ani) este una dintre cele mai scunde jucătoare din circuitul WTA, ea măsurând doar 1,60 metri. Cu toate acestea, slovaca a avut o agresivitate extraordinară şi a dominat-o clar pe Simona Halep. Cibul­kova a stat pe fundul terenului şi a supus-o pe jucătoa­rea noastră unui adevărat tir, plimbând-o dintr-un colţ în altul al suprafeţei de joc. Simona a dat câteva semne de viaţă la scorul de 3-0 pentru adversara ei, când a câştigat primul break la zero, şi la 4-1, când şi-a adjudecat două game-uri. De aici, totul s-a rupt. Dominika Cibulkova n-a mai dat niciun rateu, câştigând setul doi la zero şi calificându-se fără probleme în careul de aşi al turneului Australian Open. Meciul a durat doar o oră. Dominika Cibulkova şi Simona Halep se mai întâlniseră de trei ori până acum, iar avantajul era de partea slovacei. Cibulkova se impusese în faţa româncei la s’Hertogenbosch, în 2011, şi la Indian Wells, anul trecut. Halep a reuşit să o învingă pe sportiva din Slovacia doar în 2012, la Bruxelles. "Vreau să plec acasă fericită" "Chiar nu am putut să joc", a mărturisit Simona Halep în conferinţa de presă organizată la sfârşitul partidei cu Dominika Cibulkova. "Am avut emoţii foarte mari şi nu am reuşit să le stăpânesc. Am fost foarte nervoasă înainte de meci, iar în timpul jocului nu am putut să simt mingea deloc. Sunt fericită, totuşi, că am ajuns în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam. Acesta a fost visul meu. Nu vreau să mă mai gândesc la acest meci, vreau să mă bucur de performanţa realizată şi să plec acasă fericită", a mai precizat jucătoarea noastră. În semifinale, Dominika Cibulkova o va înfrunta pe Agnieszka Radwanska. Poloneza în vârstă de 24 de ani a eliminat-o în "sferturi" pe bielorusa Victoria Azarenka (scor 6-1, 5-7, 6-0), deţinătoarea trofeului şi favorita numărul 2 a acestei ediţii.