Simona Halep, calificare greoaie în „sferturile” de la Sankt Petersburg. VIITOAREA ADVERSARĂ

Simona Halep, locul 4 mondial, a debutat cu dreptul în cadrul turneului de categorie Premier de la Sankt Petersburg (Rusia).

Constănțeanca a dispus cu mari eforturi de jucătoarea croată Ana Konjuh (39 WTA), în tie-break, scor 6-4 7-6(2). Halep a întâlnit o adversară dificilă, iar adevarat luptă s-a dat în „decisiv”, unde Konjuh a trimis duelul în tie-break, după ce a salvat patru mingi de meci.

Aflată în premieră la turneul de la Sankt Petersburg, Simona Halep este cotată și cu prima șansă la câștigarea trofeului. În sferturile de finală, românca o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Daria Kasatkina (27 WTA) și Natalia Vikhlyantseva (115 WTA).

„Mă simt foarte bine la Sankt Petersburg. Știu viitoarele adversare și cum vor juca. Va fi greu pentru că publicul va încuraja adverasa. Voi avea și eu fanii mei și mă voi bucura de meci”, a declarat Halep, după meciul de azi.