Simona Halep, execuție în direct la Openul României

Tenismena „tricoloră” a câștigat pentru a doua oară turneul bucureștean, după ce a învins-o pe letona Anastasija Sevastova, scor 6-0, 6-0

Simona Halep (locul 5 WTA) a cucerit, ieri, trofeul BRD Bucharest Open. Finala a fost o simplă formalitate pentru sportiva din Constanța, care nu i-a făcut nicio concesie letonei Anastasija Sevastova (locul 66 WTA).

Un succes obținut în doar 47 de minute

Românca a încheiat repede conturile, după doar două seturi, scor 6-0, 6-0, la capătul a 47 de minute. Primul act a durat 21 de minute, iar cel de-al doilea s-a desfășurat pe parcursul a 26 de minute.

Până ieri, românca și letona se mai întâlniseră de patru ori, iar Anastasija se impusese în trei dintre partide. Pentru performanța de ieri, constăn țeanca va fi răsplătită cu un cec în valoare de 43.000 de euro și 280 de puncte WTA. Astfel, Simona a repetat performanța din 2014, atunci când s-a impus la București, după o finală disputată în compania italiencei Roberta Vinci, scor 6-1, 6-3.

A ajuns la 13 titluri în WTA

Halep a mai bifat o performanță, cu această ocazie. Este pentru prima dată când câștigă de două ori același turneu!

În total, cea mai bună tenismenă din România a ajuns la 13 trofee câștigate în WTA. În acest an, Simona Halep a mai triumfat în Spania, la Madrid.

Letona și-a ironizat propriul antrenor

„Vă mulţumesc pentru că aţi venit în număr atât de mare. Au fost tribunele pline în fiecare zi, iar eu am jucat cu o bucurie în suflet. Nu cred că pot simţi o bucurie mai mare decât să câştig un trofeu în faţa oamenilor din propria ţară. O felicit pe Sevastova, pentru că a ajuns în finală şi pentru că este o jucătoare foarte bună”, a afirmat tenismena.

„Simona a arătat în această partidă că este una dintre cele mai bune jucătoare din lume”, a spus și Anastasija Sevastova, învinsa din finala bucureșteană. Sportiva a fost supărată după înfrângerea categorică și i-a mulțumit antrenorului ei pentru „ajutorul acordat”