Simona Halep luptă în această noapte pentru un loc în SEMIFINALELE de la Cincinnati

După victoria din „sferturi”, cu sportiva germană Andrea Petkovic, locul 17 WTA, scor 4-6, 6-4, 6-2, Simona Halep (3 WTA) va juca la noapte în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati.

În această noapte, Halep o va întâlni, nu înainte de ora 03:30 (în direct la Dolce Sport), pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 34 WTA, care, în „optimi”, a fost lovită de noroc de abandonul sportivei Victoria Azarenka din Belarus, locul 21 mondial, la scorul de 1-6, 3-0.

Halep conduce cu 4-0 în întâlnirile directe cu Pavliucenkova, dar ultima lor partidă a avut loc la finalul sezonului 2013.

Pentru calificarea în „sferturi”, tenismena constănțeancă va fi răsplătită cu un ce în valoare de 57.380 de dolari şi 190 de puncte WTA.

Mai mult, românca de 23 de ani şi-a egalat performanţa de anul trecut la Western&Southern Open, calificarea în sferturile de finală, iar dacă va ajunge în finala de la Cincinnati, la actuala ediţie, Halep va reveni pe locul 2 WTA.