Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells! Cu cine va lupta pentru „careul de ași”

Românca a învins-o, marți seară, pe canadianca Eugenie Bouchard, cap de serie numărul 18 şi poziţia 19 în ierarhia mondială.

UPDATE 9: În sferturile de finală ale turneului de tenis de la Indian Wells, Simona Halep o va întâlni pe Casey Dellacqua (Australia), jucătoare venită din calificări şi care ocupă locul 78 WTA. În „optimi”, Dellacqua a beneficiat de neprezentarea sportivei americane Lauren Davis, poziția a 66-a în ierarhia mondială. Meciul dintre Simona Halep și Casey Dellacqua este programat miercuri seară, în jurul orei 22.00. În cazul în care va merge în semifinale, Simona ar putea evolua împotriva polonezei Agnieszka Radwanska sau a sârboaicei Jelena Jankovici. Prin calificarea în „sferturile” de la Indian Wells, Halep și-a asigurat 215 puncte WTA și 104.000 de dolari. UPDATE 8. "Am jucat foarte bine în primul set. Bouchard este o mare jucătoare, a revenit foarte bine. Este foarte dificil să joci împotriva ei, dar mă bucur că am câştigat. Am făcut tot ce am putut. Am revenit în decisiv de la 3-4 şi sunt fericită că fac asta pentru a doua oară în acest turneu. E plăcut să joci aici, poate în turul următor o să joc mai bine. Vreau să văd cât de departe ajung", a declarat Simona  Halep la finalul meciului. UPDATE 7. Simona Halep câştigă meciul cu Eugenie Bouchard, după ce şi-a adjudecat ultimul set cu 6-4 UPDATE 6. Simona a reuşit un break şi şi-a câştigat serviciul. Conduce cu 5-4 în setul trei. UPDATE 5. Bouchard face break: 4-3 pentru ea în setul decisiv. UPDATE 4. Simona Halep are minge de break la 2-1, dar Bouchard reuşeşte să revină şi îşi câştigă serviciul. 2-2 UPDATE 3. Eugenie Bouchard a câştigat al doilea set cu 6-1.  UPDATE 2. Simona Halep a început al doilea set în forță, însă Bouchard și-a revenit și s-a desprins la 3-1 UPDATE 1. Simona Halep a câștigat primul set cu 6-2. /// Simona Halep continuă ascensiunea în tenisul mondial. Jucătoarea româncă a ajuns în "optimile" turneului de la Indian Wells, după victoria, scor 6-2, 4-6, 6-4, repurtată duminică seară în faţa cehoaicei Lucie Safarova. Simona va lupta pentru un loc în "sferturile" de la Indian Wells cu Eugenie Bouchard (Canada, locul 19 WTA), partida fiind programată astăzi, în jurul orei 20.00 (Dolce Sport 1). Întâlnirea din această seară are o miză în plus pentru sportiva originară din Constanţa. Simona poate ajunge la finele acestui turneu pe locul 5 în lume, performanţă neatinsă vreodată de o jucătoare din România! Cea mai bună clasare din toate timpurile în tenisul feminin românesc o reprezintă locul 7, ocupat în prezent de Halep şi pe care s-a mai aflat Irina Spârlea, în 1997. Simona Halep a ajuns deja pe locul 5 într-un clasament provizoriu şi îşi va păstra acest loc dacă va obţine la Indian Wells cel puţin aceleaşi rezultate ca Jelena Jankovici, Maria Şarapova sau Petra Kvitova. S-a plâns de căldură La sfârşitul meciului cu Lucie Safarova, Simona Halep a mărturisit că a avut probleme din cauza căldurii. "Este prea cald aici şi din cauza asta nu prea mi-am făcut jocul. Din fericire, glezna nu mă mai doare. Sper să am un parcurs cât mai lung în California", a declarat românca. "Hane" a avut două mingi de set cu "Nole" Victor Hănescu nu i-a putut ţine piept sârbului Novak Djokovici şi a părăsit turneul de la Indian Wells în turul II. Jucătorul român de tenis a pierdut în două seturi, 6-7, 2-6, partida disputată ieri dimineaţă cu sârbul aflat pe locul 2 în ierarhia ATP. "Hane" a avut o evoluţie bună în primul set şi a condus cu 6-5, dar, din păcate, a irosit două mingi de set! În actul secund, însă, "Nole" s-a impus fără probleme.