PUBLICAȚIILE NOASTRE:

Tenis

TURNEUL CAMPIOANELOR. Simona Halep - Agnieszka Radwanska, 6-7 (5), 1-6. Românca, ELIMINATĂ de la Singapore

Autor: | | 32 Comentarii | 7319 Vizualizari
Simona Halep nu a putut trece de faza grupelor, la Singapore
Simona Halep, locul 2 mondial, a spus adio Turneului Campioanelor, după ce, astăzi, a cedat inexplicabil în fața polonezei Agnieszka Radwanska (6 WTA), cu scorul de 6-7 (5), 1-6, în ultimul meci din Grupa Roșie.

Deși era principala favorită a întrecerii din Singapore, prin absența Srenei Williams, tenismena româncă a avut astăzi o evoluțe dezamăgitoare în fața sportivei din Polonia, jucătoare care a avut un sezon modest. În primul set, Halep părea că își va razbuna înfrângerea din meciul trecut, cu Maria Șarapova (4-6, 4-6), dar acest lucru a fost vizibil până la scorul de 3-1 pentru româncă. De aici, Radwanska a revenit incredbil reușind să ducă scorul la 6-5 în favoarea ei. Halep a egalat imediat și a dus setul în tiebreak. Miza era imensă pentru Simona, deoarece trebuia să câștige acest meci în minimum de seturi pentru a intra în „careul de ași” de la Singapore. Și așa a părut în tiebreak. Simona conducea cu 5-1, dar poloneza a revenit din nou și și-a adjudecat setul.

În a doua parte a întâlnirii, Simona a avut o cădere psihică uriașă. A fost obstacolul fatal care i-a adus finalistei ediției trecute eliminarea de la Turneul Campioanelor. Halep a părăsit Grupa Roșie cu un succes obținut în fața italiencei Flavia Pennetta (6-0, 6-3). După victoria cu Halep, Radwanska a făcut la rându-i prima victorie, însă pentru a afla dacă va merge în semifinale va trebui să aștepte rezultatul partidei Maria Șarapova - Flavia Pennetta, care va începe de la ora 13.30 (în direct la Digi Sport 2 și Dolce Sport 1).

liveTEXT

Partida a început.

1-0. Break, Halep. Românca a început perfect partida, după ce a revenit de la 0-30.

2-0. Radwanska este depășită categoric de loviturile Simonei, iar constănțeanca își consolidează break-ul.

2-1. Poloneza reduce din diferență.

3-1. Halep se impune fără emoție în acest game, pe care l-a încheiat cu un as.

3-2. Simona a ratat două șanse de break, dar adversara sa a revenit în joc datorită propriului serviciu.

3-3. Break, Radwanska. Sportiva poloneză a prins-o pe Halep pe picior greșit.

3-4. Radwanska preia pentru prima dată conducerea. Româncă are o cădere inexplicabilă în joc.

4-4. Halep își revine grație unui serviciu puternic.

4-5. Poloneza preia din nou conducerea pe tabelă. Simona, încă o șansă ratată de break.

5-5. Game spectaculos făcut de Halep, după ce a revenit de la scorul de 15-40.

5-6. Halep a ratat opt șanse de break!

6-6. Halep duce setul în tiebreak. Poloneza servește prima.

Incredibil. Halep a pierdut setul în tiebreak, cu 5-7, după ce a condus cu 5-1. Românca depinde acum și de rezultatul partidei Maria Șarapova - Flavia Pennetta (ora 13.30)

Start în setul secund.

1-0. Halep începe în forță a doua parte a meciului.

1-1. Radwanska se impune fără probleme pe propriul serviciu.

1-2. Break, Radwanska. Poloneza face game alb. Halep cedează nervos.

1-3. Probleme pentru Simona! Adversara româncei face un joc din ce în ce mai bun.

1-4. Radwanska reușește un dublu break! Simona a căzut psihic.

1-5. Radwanska este la un game distanță de a câștiga acest meci.

1-6. Game, Set, Meci pentru Radwanska! Simona Halep părăsește Turneul Campioanelor.

Tag-uri: simona halep, singapore, Turneul Campioanelor, Agnieszka Radwanska, Digi Sport 2, Dolce Sport 1, Maria Șarapova, Flavia Pennetta
În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului TURNEUL CAMPIOANELOR. Simona Halep - Agnieszka Radwanska, 6-7 (5), 1-6. Românca, ELIMINATĂ de la Singapore.

SPUNE-TI PAREREAAcum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Alte articole EVZ pe aceeasi tema

spune-ti parerea Acum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Pentru a instaura un cadru civilizat de discuţii, de eliminare a "postacilor" de partid sau a celor plătiţi ca să blocheze un articol civilizat, am adoptat următoarele soluţii, în privinţa comentariilor:
  • 1) Moderarea comentariilor lăsate în formularul de la finalul articolelor o dată la o oră – în acest caz, comentariile nu vor apărea instant.
  • 2) Postarea instant a comentariilor lăsate prin intermediul contului de facebook – în acest caz comentariile vor fi postate imediat. Puteţi să vă faceţi cont de Facebook aici.
Orice critică este acceptată pe site-ul evz.ro, cu condiţia păstrării unui limbaj civilizat, toate aceste măsuri fiind şi în sprijinul celor interesaţi să-şi expună punctele de vedere fără a mai fi hărţuiţi.
Sperăm că veţi înţelege adevărata valoare a demersului evz.ro şi vă veţi asuma responsabilitatea alături de noi.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul EVZ.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Nume: Prenume: Varsta: Email: Localitate: Judet: Telefon:

Sex: M / F