Simona Halep, primele declarații despre VIITOAREA ADVERSARĂ din „sferturile” de la Miami

Constănțeanca s-a calificat, astăzi, în „sferturile” competiției de la Miami (Florida), după ce a învins-o, în „optimi”, pe australianca Samantha Stosour (locul 19 WTA), cu 4-6, 7-5, 6-2. Halep a vorbit și despre viitoarea adversară de la Miami.

În sferturile de finală de la Miami, Simona Halep se va duela cu britanica Johanna Konta (11 WTA), victorioasă cu 7-5, 6-1, în fața spaniolei Lara Arruabarrena.

„A fost un meci greu aşa cum mă aşteptam. Am avut o revenire bună şi sunt fericită pentru acest lucru. Ultima mea revenire de acest fel a fost la Doha în 2014, în primul tur cu Kaia Kanepi, când am revenit de la minge de meci.

Mă bucur că am arătat că pot juca tenis la nivel înalt. Când eram condusă, nu m-am gândit la scor. Am vrut doar să lupt, nu am renunţat şi am crezut în şansa mea. Am fost puţin norocoasă să întorc partida de la minge de meci, dar am şi luptat.

Va fi greu mai departe. Konta este într-o formă bună, este aproape de Top 10. Ea joacă la un nivel înalt şi mă aştept la o partidă dificilă. Am şansa mea de a câştiga aici, la Miami, dar acum mă gândesc la ziua de pauză în care trebuie să mă recuperez. Apoi voi merge pe teren cu încredere”, a spus Halep, potrivit site-ului oficial al WTA.