Simona Halep s-a calificat în finala turneului WTA de la Montreal

Simona Halep
Autor: | | 2 Comentarii | 913 Vizualizari

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat în finala turneului WTA de la Montreal, dotat cu premii totale de 2.413.663 dolari, după ce a învins-o pe germanca Angelique Kerber (2 WTA), sâmbătă, cu 6-0, 3-6, 6-2.

Simona Halep a obţinut victoria după o oră şi 38 de minute, la capătul unui meci cu răsturnări spectaculoase de scor. Halep va disputa finala de duminică împotriva câștigătoarei din cealaltă semifinală, care le va opune pe Kristina Kucova și Madison Keys.

Este a doua finala consecutivă disputată de Halep la turneul de la Montreal.

După acest meci, jucătoarea din România și-a asigurat urcarea pe locul 3 în clasamentul WTA, depășind-o pe jucătoarea din Spania Garbine Muguruza.

"N-a fost deloc ușor, e o jucătoare puternică. Meciul a fost mult mai strâns în setul doi. Am dat niște puncte gratuite în setul secund. E frumos că voi juca finala. Le mulțumesc tuturor pentru că au venit la acest meci. Sper să fac o treabă bună în finală. Da, voi juca și la dublu, n-am nicio problemă în a juca în continuare" , a declarat Halep

Românca va juca sâmbătă şi în finala de dublu, alături de Monica Niculescu, împotriva slovenelor Andreja Klepac/Katarina Srebotnik.

Alte articole din categoria: Alte sporturi