Simona HALEP s-a calificat în sferturi la Miami

Simona Halep s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, după ce a învins-o pe britanica Heather Watson în două seturi, scor 6-3, 6-4.

Halep, cap de serie numărul cinci la Miami Open, a trecut într-o oră și 29 de minute de Watson (23 ani, 69 WTA), potrivit Agerpres.

Românca are avantaj în meciurile directe, scorul fiind de 3-0, după victoriile cu Watson, cu 4-6, 6-4, 6-2 în 2013, în primul tur la US Open, și cu 6-2, 6-4, în 2014, în turul al doilea la Roland Garros.

Halep și-a asigurat un cec de 128.215 dolari și 250 de puncte WTA. În sferturi, Halep o va înfrunta pe câștigătoarea meciului Agnieszka Radwanska (Polonia, 2 WTA) — Timea Bacsinszky (Elveția, 20 WTA).