Simona nu și-a activat scutul anti-Șarapova

Autor: | | 0 Comentarii | 821 Vizualizari

Cea mai bună tenismenă din România a pierdut pentru a șasea oară în fața rusoaicei, scor 4-6, 4-6

Simona Halep (locul 2 WTA) a irosit, din nou, șansa de a câștiga o partidă împotriva Mariei Șarapova (4 WTA).

Ieri, în Singapore, la Turneul Campioanelor, românca a fost învinsă de rusoaică, după un meci echilibrat, la capătul a două seturi, scor 4-6, 4-6.

Două duble greșeli fatale

Tenismena constănțeancă n-a jucat rău și a dat impresia în primul set că are forța de a se impune în fața longilinei adversare, împotriva căreia pierduse în precedentele cinci întâniri. Inclusiv în memorabila finală de anul trecut, de la Roland Garros (4- 6, 7-6, 4-6). Ieri, s-a mers cap la cap până la 4-4, dar în momentul în care Simona era condusă cu 4-5 și servea, a comis două duble greșeli ce i-au permis Mariei să închidă setul.

Halep trebuie s-o învingă în două seturi pe Radwanska pentru a se califica în semifinale.

I-a dat emoții în setul al doilea

Halep a părut că se prăbușește în actul al doilea, în momentul în care rusoaica s-a distanțat la 1-5. Însă, sportiva „tricoloră” și-a revenit din corzi, a redus până la 4-5, moment în care Șarapova și-a adjudecat meciul cu un break. Tot ieri, în celălalt meci al Grupei Roșii, Flavia Pennetta (8 WTA) a învins-o, cu 7-6(5), 6-4, pe poloneza Agnieszka Radwanska (locul 6 WTA).

Simona păstrează șanse considerabile de calificare în semifinale. În ultima confruntare, ce se va disputa mâine, ea o va întâlni pe Agnieszka Radwanska.

Dacă o va învinge pe poloneză în două seturi, Simona Halep va fi sigură de prezența în penultimul act și nu va fi nevoită să depindă de rezultatul partidei dintre Flavia Pennetta și Maria Șarapova.

Alte articole din categoria: Alte sporturi