Steaua a revenit printre pământeni

„Roș-albaștrii” au părăsit Liga Campionilor și vor afla, astăzi, peste ce adversari vor da în Europa League

Streaua și-a încheiat conturile cu Liga Campionilor, la finalul „dublei” susținute contra englezilor de la Manchester City.

După zdrobitoarea înfrângere de la București, scor 0-5, „roș-albaștrii” au cedat la limită, miercuri seara, în deplasare, scor 0-1.

Guardiola și-a pus la punct câteva scheme

Pep Guardiola, tehnicianul „cetățenilor”, și-a propus să transforme jocul cu Steaua într-un antrenament util. Spaniolul a folosit multe rezerve și a corectat tot timpul traseele paselor și atacurilor.

Oamenii lui Laurențiu Reghecampf și-au îndeplinit obiectivul, acela de a nu mai pierde la scor. Singura reușită i-a aparținut lui Delph, în minutul 56.

Steaua va face parte din urna a doua valorică la tragerea la sorți a grupelor Ligii Europa

„A fost un meci mult mai bun decât cel de la Bucureşti. Cu puţin noroc puteam să terminăm la egalitate cu o echipă mare”, a spus Nicușor Stanciu. Antrenorul Laurențiu Reghecampf n-a fost încântat de prestația vicecampioanei din Liga I. „Cred că trebuia să avem mai mult curaj, mai ales în prima repriză, și măcar să reușim să mai marcăm un gol. Nu am avut parte de un rezultat pozitiv, lucru care pe mine nu mă bucură deloc”, a transmis „Reghe”.

Becali nu vrea să audă de United

Steaua a fost deviată de City de pe axa Ligii Campionilor. „Roș-albaștrii” vor juca în această toamnă în grupele Ligii Europa, vor face parte din grupa a doua valorică, și își vor afla adversarii, astăzi, de la ora 14.00, în urma tragerii la sorți. Steliștii nu vor putea evolua împotriva unor echipe puternice: AS Roma, Fenerbahce sau Standard Liege.

Vedeta competiției, Manchester United, ar putea să iasă, însă, în calea „militarilor”. Perspectiva nu-i surâde finanțatorului Gigi Becali. „În grupe nu vreau United, nu mai vreau. Manchester United, City, Barcelona te umilesc! Eu vreau echipe din Italia”, a declarat machidonul.