Steaua, bătută și de azerii de la FC Baku!

„Roș-albaștrii” au bifat trei înfrângeri și două remize în partidele amicale susținute în primul stagiu de pregătire din Spania.

Steaua a încheiat cu o înfrângere cantonamentul de la Marbella (Spania). În ultimul meci amical din cadrul acestui prim stagiu de pregătire, „roș-albaștrii” au pierdut, scor 0-2, în fața celor de la FC Baku, echipă clasată pe locul 5 în prima ligă din Azerbaidjan, la capătul unui joc în care au dezamăgit crunt. Ambele goluri ale adversarilor au venit în urma unor gafe ale apărătorilor steliști. În minutul 17, după o greșeală a lui Georgievski, Solic a preluat nestingherit în careu și l-a executat pe portarul Niță, iar în minutul 48, Alaskadov i-a furat mingea lui Szukala și a închis tabela. Steaua rămâne astfel fără victorie în 2014. În precedentele jocuri de verificare, echipa pregătită de Laurențiu Reghecampf a pierdut cu FC Nurnberg (1-5), cu FC Luzern (0-1) și cu FC Baku (0-2), și a remizat cu Werder Bremen (0-0) și cu Union Berlin (1-1). La formația azeră a jucat și Marius Pena, fostul atacant de la Oțelul Galați. În meciul cu FC Baku, echipa de start a Stelei a fost: Niţă - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Tănase - Popa, Stanciu, Chipciu - Piovaccari. Pe parcurs au mai intrat Râpă, Răduţ, Pârvulescu, Târnovan, Varela, Grădinaru, Neagu, Prepeliţă, Adi Popa și Vâlceanu. Steliștii se vor întoarce joi în țară, iar pe 26 ianuarie vor reveni în Spania, dar la Mijas, unde vor efectua cel de-al doilea stagiu de pregătire al iernii. Aici, elevii lui Reghecampf vor disputa partide amicale cu Dinamo Kiev (28 ianuarie), IFK Goteborg (30 ianuarie), Lokomotiv Plovdiv (1 februarie), Korona Kielce (3 februarie) şi Elfsborg (5 februarie).