LIGA CAMPIONILOR. Ludogoreț - Steaua, 1-0. „Roș-albaștrii” au pierdut la penalty-uri, scor 5-6! Cosmin Moți a apărat două lovituri de departajare și bulgarii merg în grupe!!!

Claudiu Keșeru a trăit o dramă la Sofia
Autor: | | 59 Comentarii | 4422 Vizualizari

Campioana României a fost eliminată din play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a pierdut, dramatic, în fața bulgarilor de la Ludogoreț, scor 0-1 și 5-6 după penalty-uri. Cosmin Moți, fundașul gazdelor, a apărat două lovituri de la 11 metri!

Steaua a avut parte, în play-off-ul Ligii Campionilor, de unul dintre cele mai negre coșmaruri trăite în Europa. Echipa din Ghencea a fost eliminată, la penalty-uri, de bulgarii de la Ludogoreț Razgrad, și a ratat calificarea în grupele celei mai puternice competiții intercluburi. În urmă cu o săptămână, „militarii” au învins cu scorul de 1-0, la București, dar miercuri, la Sofia, Ludogoreț a revenit în cărțile calificării.

După o primă repriză echilibrată, în partea secundă, steliștii au făcut pasul înapoi, iar gazdele au profitat și au pus presiune. Wanderson a marcat un gol fenomenal, în minutul 89, și a dus meciul în prelungiri. Echipa lui Costel Gâlcă a rezistat atacurilor adverse, iar în minutul 119, Varela, scăpat spre poarta celor de la Ludogoreș, a fost faultat de Stoyanov. Portarul bulgarilor a fost eliminat, iar locul său a fost luat de Cosmin Moți.

Fostul dinamovist a fost eroul serii, pentru că a apărat loviturile de departajare executate de Paul Pârvulescu și Cornel Râpă, și și-a dus echipa în grupe, în premieră.

Pentru bulgari au marcat: Moți, Hamza, Junior, Marcelinho, Dyakov şi Espinho, iar pentru steliști au înscris: Keşeru, Szukala, Adi Popa, Varela, Prepeliţă. De la gazde a ratat Wanderson, iar de la oaspeți, Pârvulescu și Râpă au irosit loviturile.

Tot miercuri s-au disputat alte patru meciuri din play-off-ul Ligii Campionilor. Iată rezultatele:

Arsenal - Beșiktaș 1-0 (în tur 0-0)

Sanchez (45+1)

Athletic Bilbao - Napoli 3-1 (în tur 1-1)

Aduriz (61 și 69), I. Gomez (74) / Hamșik (47)

Bayer Leverkusen - FC Copenhaga 4-0 (în tur 3-2)

Son H-M (2), Calhanoglu (7), Kiessling (31 - penalty și 65)

Malmo - Red Bull Salzburg 3-0 (în tur 1-2)

Rosenberg (11 - penalty și 84), Eriksson (19)

LIVE

Ludogoreț - Steaua, 1-0, 6-5 după executarea loviturilor de departajare

Wanderson (89)

Echipe de start

Ludogoreț: Stoyanov - Junior, Moţi, Terziev, Minev - Fabio Espinho, Dyakov - Misidjan, Marcelinho, M. Aleksandrov - Bezjak

Steaua: Arlauskis - Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Breeveld, Prepeliţă - Ad. Popa, L. Sânmărtean, Cr. Tănase - Keşeru

Ludogoreț a câștigat cu 6-5, după penalty-uri și merge în grupe.

Meciul s-a terminat, urmează loviturile de departajare.

min. 119: Stoyanov, portarul lui Ludgoreț, l-a faultat pe Varela și a fost eliminat. În poartă a intrat Cosmin Moți.

min. 96: Hamza a încercat vigilența lui Arlauskis, cu un șut de la 20 de metri, lituanianul a reținut cu siguranță.

min. 92: Arlauskis a respins o reluare cu capul a lui Moți.

S-au încheiat cele 90 de minute. Urmează prelungirile.

min. 89: GOOOLLL Ludogoreț!!! Wanderson a trimis superb, din voleu, de la 18 metri!

min. 84: Hamza a reluat total aiurea, mult peste țintă, dintr-o poziție ideală.

min. 75: Keșeru și-a încercat șutul, de la 25 de metri, balonul a trecut departe de poarta celor de la Ludogoreț.

min. 70: Stanciu a trimis și el la colțul lung, mingea a trecut pe lângă poartă.

min. 67: Espinho a șutat de la 40 de metri, Arlauskis a reținut fără probleme.

min. 63: Szukala a trimis cu capul, portarul celor de la Ludogoreț a respins în bară.

min. 46: Misidjan trimite cu capul, mult peste poartă, de la 6 metri, din poziție laterală.

A început partea secundă a meciului.

S-a încheiat prima repriză.

min. 43: Misidjan a ratat întâlnirea cu mingea chiar în fața porții steliste și „roș-albaștrii” au scăpat de pericol.

min. 35: Bezjak a trimis cu capul, puțin pe lângă poarta lui Arlauskis.

min. 32: Espinho a șutat din lovitură liberă, de la 20 de metri, portarul Stelei a respins.

min. 22: Sânmărtean ia o fază pe cont propriu, își înșiră adversarii, dar trimite în plasa laterală.

min. 15: Aleksandrov a șutat din prima, de la 18 metri, Arlauskis a reținut.

min. 7: Keșeru primește o pasă foarte bună de la Sânmărtean, scapă din marcaj, dar tirmite pe lângă poartă de la 9 metri.

min. 4: Cristi Tănase s-a accidentat și a fost înlocuit cu Nicușor Stanciu.