PUBLICAȚIILE NOASTRE:

Fotbal intern

LIGA I. CSMS Iași - Steaua, 0-0, și ASA Târgu Mureș - Oțelul, 1-2. „Roș-albaștrii”, CAMPIONI pentru a 26-a oară în istorie

Autor: | | 15 Comentarii | 2727 Vizualizari
Grație succesului umitor obținut de Oțelul pe terenul celor de ASA Târgu Mureș (2-1), Steaua și-a asigurat, în această seară, titlul cu numărul 26 și cel de-al treilea consecutiv!

Steaua a început slab partida de la Iași. Prima ocazie clară de a marca a elevilor lui Costel Gâlcă a venit abia în minutul 12, atunci când Adi Popa a scăpat singur cu portarul moldevenilor, pe care l-a driblat, dar șutul său a nimerit bara transversală a porții ieșene. Iasiul e egalat situația ocaziilor de gol patru minute mai târziu. Ciucă a reluat cu capul centrarea din corner a lui Enescu, însă execuția sa a trecut peste poarta lui Caparco. „Militarii” ar fi putut intra în avantaj la vestiare. În prelungirile primei reprize, același Adi Popa a driblat în careul advers tot ce i-a ieșit în cale și a tras modest la poartă. După această fază, jucătorii Stelei au cerut penalty, însă, în ciuda protestelor, arbitrul Cristi Balaj a lăsat jocul să continue.

În cea de-a doua repriză, Steaua a resimțit evoluția scorului de la Târgu Mureș și și-a dublat nunărul de ocazii la poarta ieșeană. Neagu, Iancu și Stanciu au trecut fiecare pe lângă deschiderea scorului, dar cel care a făcut meciul să se termine cu un scor alb a fost Caparco, goalkeeper-ul lui CSMS Iași. Așadar, remiza de la Iași și ajutorul celor de la Oțelul i-au adus Stelei cel de-al 26-lea titlu din istorie și al treilea consecutiv!

Oțelul, a trimis titlul în vitrina Stelei

La Târgu Mureș, gazdele au luat încă din primele minute cu asalt poarta deja retrogradatei Oțelul. A curs cu ocazii de gol pentru ASA. În minutul 11, mureșenii au cerut două penalty-uri la aceeași fază. Sissoko a stopat cu mâna execuția lui Hanca. Jocul a continuat, balonul a fost trimis tot către Hanca, dar Sissoko a avut din nou o intervenție bizară asupra jucătorului din Târgu Mureș.

După alte câteva faze controversate în careul celor de la Oțelul, ASA a primit din partea „centralului” Bîrsan o lovitură de la 11 metri, după ce Solomou l-a faultat dur pe Mumba (39). Mureșan a transformat fără probleme de la punctul cu var, iar Târgu Mureș a intrat în avantaj la cabine.

În actul secund, Oțelul a fost echipa care a luat prim-planul meciului. Trupa lui Florin Marin a găsit golul egalizator în minutul 67. Experimentatul Cernat a transformat impecabil o lovitură liberă, care l-a găsit excelent pe Tudorie, iar acesta a marcat cu capul. Inexplicabil, formația care și-a dorit mai mult victoria a fost Oțelul. ASA nu s-a regăsit în joc, nu și-a putut crea breșe în defensiva oaspeților, iar acest lucru a costat-o pierderea campionatului. Speranța mureșenilor de a deveni campionii României a murit în ultmul minut al prelungirilor (90+5), atunci când „oțelarul” Helder Tavares a înscris golul care a trimis titlul în vitrina Stelei.

CSMS Iași - Steaua, 0-0

Echipele de start:

CSMS Iaşi: Caparco - Ov.Mihalache, Fl.Plămadă, M.Ciucă, Ţigănaşu - Enescu, Mitici - Bosoi, Creţu, Ciucur - Golubovici

Steaua:  Niţă - Râpă, Tamaş, Varela, Toşca - Breeveld, Neagu - Popa, Stanciu, Chipciu - Ţucudean

Partida a început.

min. 12 - OCAZIE URIAȘĂ irosită de Adi Popa. Atacantul stelist a scăpat singur cu portarul advers, apoi l-a driblat,  dar șutul său a lovit bara transversală.

min. 27 - Încă un contraatac al Stelei. Nicușor Stanciu a trimis un șut puternic, dar balonul a fost prins fără probleme de Caparco.

min. 40+2. Adi Popa irosește încă o ocazie de a marca.

Pauză.

Start în repriza a doua.

min. 47 - Neagu a executat periculos o lovitură liberă de la 25 de metri, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

min. 77 - Iancu a șutat de la 14 metri, dar Carpaco se opune excelent.

min. 79 - Voleul lui Stanciu, respins senzațional de portarul lui CSMS Iași.

Meciul s-a încheiat.

/////

ASA Târgu Mureș - Oțelul, 1-2

ASA: Stăncioiu - Hanca, M.Constantin, Bejan, S.Ilie - G.Mureşan, N'Doye - Zicu, Cl.Voiculeţ, Bumba -Manolov

Oţelul: Abraham - Solomou, G. Miron, Sissoko, D. Popescu - Helder, Cucu, Brigido - L. Iorga, Cernat, Tudorie

min. 11 - Mureșenii au cerut două penalty-uri la aceeași fază de joc! Sissoko a oprit cu mâna un șut al lui Hanca, din interiorul careului.

- Oțelul nu are puterea de a-și creea ocazii clare de gol, iar de cealaltă parte, ASA atacă în repetate rânduri poarta moldavă.

min. 37 - Penalty, ASA!

min. 39 - GOOOLLL, Târgu Mureș!!! - Mureșan execută perfect lovitura de la 11 metri, iar ASA trece, la acest scor, pe primul loc în Liga I.

Pauză.

min. 67 - GOOOLLL, Oțelul! Tudorie a restabilit egalitatea, după ce a marcat cu capul din lovitura liberă transformată de cernat.

Min. 89 - Ratare de zile mari a ardelenilor! Șutul lui Marius Constantin a fost blocat cu mâna de un apărător al Oțelului. Mingea a ricoșat la Voiculeț, aflat la un metru de linia porții, dar decarul gazdelor a șutat în pieptul portarului.

min. 90+5 - GOOOLLL, Oțelul! Helder Tavares a înscris golul care o face pe Steaua din nou campioană!

Partida s-a încheiat.

Tag-uri: asa targu mures, iasi, targu mures, steaua, digi sport, dolce sport, look tv, csms iasi, Florin Prunea, fc arges, poli timisoara, fc vaslui, cfr cluj, gloria buzau, univesitatea cluj
În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LIGA I. CSMS Iași - Steaua, 0-0, și ASA Târgu Mureș - Oțelul, 1-2. „Roș-albaștrii”, CAMPIONI pentru a 26-a oară în istorie .

SPUNE-TI PAREREAAcum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>