LIGA I. CSMS Iași - Steaua, 0-0, și ASA Târgu Mureș - Oțelul, 1-2. „Roș-albaștrii”, CAMPIONI pentru a 26-a oară în istorie

Autor: | | 15 Comentarii | 2729 Vizualizari

Grație succesului umitor obținut de Oțelul pe terenul celor de ASA Târgu Mureș (2-1), Steaua și-a asigurat, în această seară, titlul cu numărul 26 și cel de-al treilea consecutiv!

Steaua a început slab partida de la Iași. Prima ocazie clară de a marca a elevilor lui Costel Gâlcă a venit abia în minutul 12, atunci când Adi Popa a scăpat singur cu portarul moldevenilor, pe care l-a driblat, dar șutul său a nimerit bara transversală a porții ieșene. Iasiul e egalat situația ocaziilor de gol patru minute mai târziu. Ciucă a reluat cu capul centrarea din corner a lui Enescu, însă execuția sa a trecut peste poarta lui Caparco. „Militarii” ar fi putut intra în avantaj la vestiare. În prelungirile primei reprize, același Adi Popa a driblat în careul advers tot ce i-a ieșit în cale și a tras modest la poartă. După această fază, jucătorii Stelei au cerut penalty, însă, în ciuda protestelor, arbitrul Cristi Balaj a lăsat jocul să continue.

În cea de-a doua repriză, Steaua a resimțit evoluția scorului de la Târgu Mureș și și-a dublat nunărul de ocazii la poarta ieșeană. Neagu, Iancu și Stanciu au trecut fiecare pe lângă deschiderea scorului, dar cel care a făcut meciul să se termine cu un scor alb a fost Caparco, goalkeeper-ul lui CSMS Iași. Așadar, remiza de la Iași și ajutorul celor de la Oțelul i-au adus Stelei cel de-al 26-lea titlu din istorie și al treilea consecutiv!

Oțelul, a trimis titlul în vitrina Stelei

La Târgu Mureș, gazdele au luat încă din primele minute cu asalt poarta deja retrogradatei Oțelul. A curs cu ocazii de gol pentru ASA. În minutul 11, mureșenii au cerut două penalty-uri la aceeași fază. Sissoko a stopat cu mâna execuția lui Hanca. Jocul a continuat, balonul a fost trimis tot către Hanca, dar Sissoko a avut din nou o intervenție bizară asupra jucătorului din Târgu Mureș.

După alte câteva faze controversate în careul celor de la Oțelul, ASA a primit din partea „centralului” Bîrsan o lovitură de la 11 metri, după ce Solomou l-a faultat dur pe Mumba (39). Mureșan a transformat fără probleme de la punctul cu var, iar Târgu Mureș a intrat în avantaj la cabine.

În actul secund, Oțelul a fost echipa care a luat prim-planul meciului. Trupa lui Florin Marin a găsit golul egalizator în minutul 67. Experimentatul Cernat a transformat impecabil o lovitură liberă, care l-a găsit excelent pe Tudorie, iar acesta a marcat cu capul. Inexplicabil, formația care și-a dorit mai mult victoria a fost Oțelul. ASA nu s-a regăsit în joc, nu și-a putut crea breșe în defensiva oaspeților, iar acest lucru a costat-o pierderea campionatului. Speranța mureșenilor de a deveni campionii României a murit în ultmul minut al prelungirilor (90+5), atunci când „oțelarul” Helder Tavares a înscris golul care a trimis titlul în vitrina Stelei.

CSMS Iași - Steaua, 0-0

Echipele de start:

CSMS Iaşi: Caparco - Ov.Mihalache, Fl.Plămadă, M.Ciucă, Ţigănaşu - Enescu, Mitici - Bosoi, Creţu, Ciucur - Golubovici

Steaua:  Niţă - Râpă, Tamaş, Varela, Toşca - Breeveld, Neagu - Popa, Stanciu, Chipciu - Ţucudean

Partida a început.

min. 12 - OCAZIE URIAȘĂ irosită de Adi Popa. Atacantul stelist a scăpat singur cu portarul advers, apoi l-a driblat,  dar șutul său a lovit bara transversală.

min. 27 - Încă un contraatac al Stelei. Nicușor Stanciu a trimis un șut puternic, dar balonul a fost prins fără probleme de Caparco.

min. 40+2. Adi Popa irosește încă o ocazie de a marca.

Pauză.

Start în repriza a doua.

min. 47 - Neagu a executat periculos o lovitură liberă de la 25 de metri, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

min. 77 - Iancu a șutat de la 14 metri, dar Carpaco se opune excelent.

min. 79 - Voleul lui Stanciu, respins senzațional de portarul lui CSMS Iași.

Meciul s-a încheiat.

/////

ASA Târgu Mureș - Oțelul, 1-2

ASA: Stăncioiu - Hanca, M.Constantin, Bejan, S.Ilie - G.Mureşan, N'Doye - Zicu, Cl.Voiculeţ, Bumba -Manolov

Oţelul: Abraham - Solomou, G. Miron, Sissoko, D. Popescu - Helder, Cucu, Brigido - L. Iorga, Cernat, Tudorie

min. 11 - Mureșenii au cerut două penalty-uri la aceeași fază de joc! Sissoko a oprit cu mâna un șut al lui Hanca, din interiorul careului.

- Oțelul nu are puterea de a-și creea ocazii clare de gol, iar de cealaltă parte, ASA atacă în repetate rânduri poarta moldavă.

min. 37 - Penalty, ASA!

min. 39 - GOOOLLL, Târgu Mureș!!! - Mureșan execută perfect lovitura de la 11 metri, iar ASA trece, la acest scor, pe primul loc în Liga I.

Pauză.

min. 67 - GOOOLLL, Oțelul! Tudorie a restabilit egalitatea, după ce a marcat cu capul din lovitura liberă transformată de cernat.

Min. 89 - Ratare de zile mari a ardelenilor! Șutul lui Marius Constantin a fost blocat cu mâna de un apărător al Oțelului. Mingea a ricoșat la Voiculeț, aflat la un metru de linia porții, dar decarul gazdelor a șutat în pieptul portarului.

min. 90+5 - GOOOLLL, Oțelul! Helder Tavares a înscris golul care o face pe Steaua din nou campioană!