SURPRIZĂ URIAȘĂ în finala turneului olimpic de tenis. Marea favorită a fost ÎNVINSĂ de o outsideră, care a câștigat prima medalie de aur din istoria țării sale

Portoricanca Monica Puig a câștigat finala turneului olimipic de tenis, după ce s-a impus în fața nemțoaicei Angelique Kerber, 6-4, 4-6, 6-1.

Monica Puig (locul 34 WTA) a dat lovitura sâmbătă noaptea, și a câștigat finala feminină a turneului olimpic de tenis. Portoricanca s-a impus în confruntarea cu nemțoaica Angelique Kerber (locul 2 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-1. Monica și-a adjudecat primul act, l-a cedat pe cel de-al doilea, apoi, în decisiv nu i-a mai dat nicio șansă nemțoaicei. Puig a câștigat medalia de aur, prima pe care și-a trecut-o în cont Puerto Rico în istoria Jocurilor Olimpice.