The end! Liverpool îşi poate lua adio de la titlu din Premier League

În minutul 79, „cormoranii” conduceau la Crystal Palace cu scorul de 3-0, dar rezultatul final a fost 3-3.

Totul s-a terminat pentru Liverpool. În urmă cu o lună „cormoranii“ visau cu ochii deschişi la un nou titlu de campioană după o pauză de 24 de ani, însă după ultimele rezultate, „The Reds” se vor clasa la finalul sezonului, cel mai probabil, pe poziţia a doua sau a treia. Pentru a spera la titlul de regină a Angliei, jucătorii lui Brendan Rodgers trebuiau să învingă în ultimele două etape din campionat cu Crystal Palace în deplasare şi cu Newcastle United pe teren propriu. Înfrângerea suferită în faţa uneia dintre contracandidate, Chelsea i-a îndepărtat pe „cormorani” de prima poziţie. Cireasa de pe tort a fost, însă, aseară. În minutul 79, Liverpool conducea cu 3-0 pe terenul lui Crystal Palace şi nimic nu părea să schimbe drumul celor 3 puncte. Gazdele au revenit incredibil şi au marcat până la final de 3 ori prin Delaney, 79, şi Gayle, 81 şi 88. Sfârşitul i-a găsit în lacrimi pe oaspeţi.

Titlul s-a dus. Trebuia să învingem ca să menţinem presiunea. City sigur va cîştiga cele două meciuri. Vestiarul era foarte tăcut la final. Am făcut un meci extraordinar timp de 75 de minute, sunt foarte dezamăgit că am primit 3 goluri. Ne-am apărat foarte prost. Trebuia să gestionăm mult mai bine partida”, a declarat la final managerul „cormoranilor” Brendan Rodgers. Manchester City are 80 de puncte şi două meciuri de disputat, ambele pe teren propriu, cu Aston Villa şi West Ham. Liverpool are cu un punct mai mult, dar o singură partidă de disputat până la final.