„Ti fac io pi tini”, în stil italian

Angelo Massone, patronul echipei Ceahlăul Piatra Neamț, a oferit o reprezentație ca pe vremuri, la meciul pierdut de moldoveni, acasă, cu FC Viitorul, scor 1-2.

Meci banal de campionat, Ceahlăul - FC Viitorul, disputat duminică seara și încheiat cu victoria oaspeților, scor 2-1, a amintit de fotbalul din a doua jumătate a anilor ’90.

Enervat pentru că echipa sa, pe care ar vrea să o ducă în cupele europene, a pierdut întâlnirea cu oamenii lui Gheorghe Hagi, patronul Ceahlăului, Angelo Massone, a luat foc.

Scene de Kosovo

Ambele echipe au beneficiat de câte un penalty. Mitrea a marcat pentru oaspeți, în minutul 43, iar Achim a egalat în minutul 45, tot de la punctul cu var. În minutul 90+4, arbitrul a acordat din nou o lovitură de pedeapsă, pentru oaspeți, și Mitrea a dus victoria Viitorului. Angelo Massone n-a mai rezistat în tribună și a intrat pe teren pentru a se răfui cu Dragoș Istrate, „centralul” întâlnirii. La final, ambele tabere și-au împărțit pumni și s-au îmbrâncit pe culoarul de la vestiare.

Secvența a părut a fi o reconstituire a scenelor memorabile în care Gheorghe Ștefan și-a căpătat porecla „Pinalti”. Fostul patron al nemțenilor a devenit celebru pentru că încerca să-i timoreze pe „fluierași”, iar Piatra Neamț fusese denumită Kosovo. „Ti fac io pi tini”, era amenințarea preferată a lui Ștefan, atunci când arbitrajul nu-i era pe plac.

Gino Iorgulescu l-a alergat pe Constantin Zotta

Un alt episod memorabil pentru fotbalul românesc s-a petrecut în sezonul 1998-1999, la meciul FC Național - Rapid, atunci când arbitrul Constantin Zotta a fost alergat pe teren de Gino Iorgulescu, actualul președinte al LPF. La acea vreme, fostul internațional român conducea destinele clubului din Cotroceni. „A fost o hoție organizată” Massone a explodat după meci și a lansat acuzații dure la adresa fotbalului românesc. „A fost o hoţie organizată. Hoţie pe faţă. Am să investighez personal. Voi vedea ce voi face, dar trebuie schimbat totul în acest fotbal mizerabil. E o ruşine pentru această ţară europeană. Tot sistemul este murdar, trebuie schimbat totul!”, a strigat Massone. Italianul l-a luat în vizor și pe Gheorghe Hagi.

„A fost un mare jucător, un nume imens în fotbalul mondial, și-a permis să-mi spună la ieșirea de pe teren «bine ai venit în România!» S-a comportat ca ultimul om!”, a conchis italianul.