TURNEUL CAMPIOANELOR. Simona Halep a pierdut meciul cu Dominika Cibulkova, după o luptă eroică. Românca, ELIMINATĂ de la Singapore

Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele WTA Finals
Autor: | | 11 Comentarii | 5541 Vizualizari

Simona Halep (locul 4 WTA) a pierdut, astăzi, în fața Dominikăi Cibulkova (8 WTA), cu 3-6, 6-7, în ultimul meci din Grupa Roșie. Astfel, tenismena noastră a ratat calificarea în „careul de ași” al întrecerii de la Singapore.

Cibulkova a jucat impecabil în primul set al întâlnirii cu Halep, aproape fără greșeală. Slovaca a început în forță partida, iar câteva dintre serviciile sale au depășit viteza de 170 km/h. Simona a fost năucită de loviturile trimise de adversara sa și a cedat setul cu doar trei game-uri câștigate.

În setul secund, Halep s-a redresat. A revenit în meci și a reușit să preia pentru prima dată conducerea pe tabelă, la scorul de 2-1. Sportiva „tricoloră” a avut mari dureri la genunchiul piciorului stâng, fapt pentru care nu și-a putut face jocul obișnuit. A avut, însă, forța necesară pentru a duce setul în tie-break, dar Cibulkova a fost cea care s-a impus în final. Românca avea nevoie de cel puțin un set pentru a mai spera la calificarea în semfinalele de la Singapore. De partea cealaltă, Cibulkova rămâne în cursa calificării, dar are nevoie ca Angelique Kerber (1 WTA) se câștige cu 2-0 întâlnirea cu Madison Keys (7 WTA).

În urma participării sale la Turneul Campioanelor, Halep va primi 153 000 de dolari şi 500 de puncte WTA.

...............................................

LIVE

Simona Halep - Dominika Cibulkova, 3-6, 6-7 (5)

Cibulkova câștigă partida.

Slovaca a jucat perfect, iar setul intră în tie-break.

Halep e la un game distanță de a câștiga setul doi. 6-5

* Simona are dureri din ce în ce mai mari la genunchiul stâng.

Cibulkova s-a impus fără probleme. 5-5

Halep a luptat incredibil și este din nou în avantaj. 5-4

Re-break, Halep! Românca a luptat eroic pentru a restabili egalitatea. 4-4

Cibulkova face un nou break și preia conducerea. 3-4

Al doilea break reușit de Simona setul secund. 3-3

Slovaca face încă un break, Halep pare vizibil depășită de jocul agresiv al adversarei. 2-3

Partida a început.

Victoria cu 2-0 în fața Cibulkovei este cea mai sigură variantă pentru ca Halep să poată accede în „careul de ași” la Turneul Campioanelor. Însă, românca a intrat în loteria calculelorși ar putea obține calificarea din grupe chiar și după o eventuală înfrângere.

Până acum, după două etape desfășurate în Grupa Roșie de la Singapore, Halep are o victorie și o îngrângere (6-2, 6-4, cu Madison Keys, și 4-6, 2-6, cu Angelique Kerber), în timp ce Cibulkova a fost învinsă de Kerber (scor 6-7(5), 6-2, 3-6) și de Keys (1-6, 4-6).

La capitolul „directe”, Cibulkova o conduce pe Halep cu scorul de 3-2. Ultimul duel între cele două a avut loc în acest an, în finala de la Madrid, meci câștigat de sportiva noastră, cu 6-2, 6-4.

„Am încă o şansă, asta e bine, mă voi pregăti pentru meciul viitor, sper să-l pot câştiga şi să mă calific în semifinale. Niciodată nu e uşor şi voi da totul să reuşesc”, a declarat Halep.

„Împotriva Simonei va fi un meci diferit, voi încerca să dau totul pentru semifinale. Nu e plăcut să pierzi aici două meciuri la rând, dar trebuie să rămân optimistă şi să fac totul pentru a mă califica din grupă”, a spus Cibulkova.

CALCULELE CALIFICĂRII pentru Simona:

1. Victorie Halep, victorie Kerber - Halep adună două victorii şi merge în semifinale de pe locul secund; 2. Victorie Halep, victorie Keys - Halep, Kerber şi Keys ar aduna câte două victorii, astfel că criteriul meciurilor directe nu va mai conta. Se va lua, în schimb, în calcul, setaverajul, după cum urmează: - Halep bate în două seturi, Keys învinge în două seturi: Halep şi Keys merg mai departe; - Halep învinge în două seturi, Keys se impune în trei seturi: Halep şi Kerber merg în semifinale; - Halep se impune în trei seturi, Keys bate în două seturi: Keys merge mai departe de pe primul loc, în timp ce Simona şi Kerber (setaveraj 4-3) vor fi departajate de gameaveraj; - Halep învinge în trei seturi, Keys se impune în trei seturi: Kerber câştigă grupa, a doua sportivă care va merge în ultimul act se va alege între Simona şi Keys la gameaveraj;

Alte articole din categoria: Alte sporturi