UEFA Champions League. Madridul râde, Madridul plânge

Real s-a încoronat „Regina Europei”, după ce a câștigat finala de la Milano, disputată cu Atletico Madrid, scor 1-1, 5-3 după executarea penalty-urilor

Real Madrid a obținut cea mai importantă victorie a sezonului. „Galacticii” au pus mâna pe cea de-a 11-a Ligă a Campionilor, la capătul unei finale epuizante, câștigate în fața concitadinei Atletico Madrid.

A fost 1-1 după 120 de minute și 5-3 în urma executării loviturilor de departajare. Sergio Ramos a deschis scorul în minutul 15, „roș-albii” au părut că s-au prăbușit iremediabil, dar lucrurile s-au schimbat în actul al doilea.

Mai întâi, Antoine Griezmann a irosit un penalty, în minutul 48, apoi Ferreira Carrasco a egalat (79).

Juanfran a dat-o în bară

Belgianul a sărbătorit întrun mod unic și s-a dus la prietena sa, aflată în tribune, pe care a sărutat-o cu foc. Prelungirile n-au consemnat nimic concret pe tabelă, astfel că jucătorii s-au așezat în fața punctului de la 11 metri. Pentru Real au marcat Vasquez, Marcelo, Bale, Ramos şi Ronaldo, în timp ce pentru Atletico au înscris Griezmann, Gabi şi Saul, iar Juanfran a şutat în bară.

Astfel, Real a câștigat cel de-al 11-lea trofeu - recordul competiției - al Ligii Campionilor / Cupa Campionilor Europeni. 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2002, 2002 şi 2014 au fost anii în care „galacticii” mai așezaseră cupa în vitrina de pe „Santiago Bernbeu”.

În 2014, Real o învinsese pe Atletico, în ultimul act, scor 4-1 după executarea penalty- urilor.

Fiesta și lacrimi în capitala Spaniei

Ieri, pe străzile Madridului a fost sărbătoare. Elevii lui Zinedine Zidane au prezentat cel mai râvnit trofeu din fotbalul intercluburi, într- un ocean de entuziasm. La polul opus, în capitala Spaniei s-a și plâns, fanii lui Atletico fiind dezamăgiți pentru că au ratat din nou câștigarea Ligii Campionilor.

FOTO; Diego Godin îl consolează pe Antoine Griezmann FOTO: AGERPRES

„Noi am început modest meciul, ne-am revenit apoi, am atacat, ne-am creat ocazii de a egala, n-am renunțat la intențiile noastre ofensive niciun moment. După ce am egalat, meciul a devenit foarte tacticizat. A intervenit apoi și o stare de oboseală. Să pierzi două finale, e un eșec”, a spus Diego Simeone, antrenorul „roș-albilor”.

Zinedine Zidane, omologul său de pe banca Realului, a devenit primul tehnician francez care câștigă LC. Mai mult, „Zizou” reușise să ridice trofeul și în 2002, în perioada în care evolua pentru Real. „Sunt mândru să fiu membru al familiei Real”, a spus fostul campion mondial.