Victor Pițurcă, victorie dramatică în penultima etapă din Arabia Saudită. VIDEO

Al Ittihad, formația pregătită de Victor Pițurcă, a obținut, aseară, o victorie dramatică în fața celor de la Al Shabab, scor 4-3, în penultima etapă din Arabia Saudită.

Fără Lucian Sânmărtean și Lukasz Szukala printre titulari, trupa fostului selecționer al României a reuști să deschidă scorul prin Al Shamri, în minutul 36, dar patru minute mai târziu oaspeții au restabilit egalitatea pe tabelă prin Marquinho. În actul secund, Al Ittihad a intrat în avantaj, după golul lui Fallatah (53), însă trupa lui Pițurcă s-a văzut din nou egalată și condusă, grație golurilor marcate de Al Astaa (61) și Al Bishi (67).

Victoria celor de la Al Ittihad a fost adusă de Asiri (73) și Dagriri (87). În ciuda succesului obținut, echipa tehnicianului român mai are doar șanse teoretice să prindă locul trei, ultimul care permite calificarea în Liga Campionilor Asiei.

Astfel, Al Ittihad este la egalitate de puncte cu Al Hilal, fost echipă a lui Laurențiu Reghecampf, dar cea din urmă are avantajul meciurilor directe. Pentru a mai spera la o calificare în Liga Campionilor Asiei, Al Ittihad trebuie să câștige King Cup of Champions, trupa lui Pițurcă fiind calificată în semifinale.