VIDEO. Legendă a Motomondialului de viteză, aproape de tragedie

Italianul Valentino Rossi, sextuplu campion al clasei MotoGP, a suferit, ieri, un accident grav în timpul Marelui Premiu de la Aragon (Spania)

În urma unei curse spectaculoase, îngreunată de ploaie, spaniolul Jorge Lorenzo a reuşit prima victorie din acest sezon, însă mometul zilei l-a avut în prim-plan pe Valentino Rossi. „Doctorul” a ratat un viraj, a pierdut controlul motocicletei şi a intrat într-un parapet de protecţie. Pilotul Yamaha şi-a pierdut cunoştinţa pentru aproximativ 10 secunde şi a fost transportat de urgenţă la spitalul din Alcaniz.

Doctorii au recomandat să fie ţinut sub observaţie timp de 24 de ore, pentru mai multe teste, dar imediat ce tomografia a ieşit negativă, Rossi a părăsit clinica. Italianul se află într-o stare bună, acuzând doar o uşoară durere de cap. Cursa de la Aragon nu-i prieşte deloc lui Rossi, motociclistul de 35 de ani suferind un accident pe circuitul din nord-estul Spaniei şi în 2012. Cu un total de 107 curse câştigate la toate clasele, „Il Dottore” este unul dintre cei mai titraţi piloţi ce au luat startul în motomondialul de viteză.