Wimbledon 2010: Berdych - Djokovici 3-0. Nadal, victorie cu Murray

Cehul Tomas Berdych s-a calificat în prima finală de Grand Slam din carieră, după o victorie -surpriză, în trei seturi, în faţa sârbului Novak Djokovici. În finală, se va lupta pentru titlu cu numărul unu mondial, spaniolul Rafael Nadal.

Berdych, numărul 12 mondial, a avut nevoie de două ore şi 18 minute pentru a încheia partida cu mult mai titratul Djokovici. "Senzaţia este de nedescris. Să învingi în trei seturi un astfel de jucător este uluitor", a spus Berdych imediat după ultima minge.

"Pentru un copil care loveşte mingea pentru prima dată, finala de mare şlem este visul la care tânjeşte. Iar dacă poţi să o faci la Wimbledon este senzaţional. Pentru mine, este cel mai mare turneu. Nici că se putea mai bine", a adăugat cehul. Berdych a câştigat primul set într-un timp record, 33 de minute, scor 6-3. A urmat un set doi viu disputat, în care cehul a servit pentru set la 6-5, dar a Djokovici a făcut breakul. În tie-break, Berdych a făcut rapid 6-2, pentru ca Djokovici să revină din nou. A fost 11-9 în final, iar cehul făcea 2-0 la seturi. După pierderea setului 2, Djokovici a primit avertisment, deoarece a aruncat racheta. Urmează Nadal

Berdych a închis meciul cu un liniştit 6-3 în setul al treilea, pentru a face istorie pentru Cehia. Este primul ceh care se califică în finala Wimbledon după 23 ani. În '87, Ivan Lendl, omul care a cucerit 8 turnee de mare şlem, pierdea finala de la Wimbledon, după ce o pierduse şi pe cea din 1986.

În finală, Berdych va juca împotriva lui Rafael Nadal, care a câştigat în trei seturi în faţa britanicului Andy Murray, scor 6-4, 7-6, 6-4. Nadal a câştigat turneul de la Wimbledon în 2008.